Balandžio 19 d. apie 12 val. į kupiškietės (gim. 1935 m.) namus atėjo nepažįstama moteris, prisistatė socialine darbuotoja ir apgaule išviliojo pinigus. Nuostolis – 1 500 Eur.


Žmonės praranda dideles pinigų sumas
Informuojame: padaugėjo sukčiavimo atvejų, kai į namus ateina žmogus, apsimetantis įmonės ar socialiniu darbuotoju, policijos pareigūnu, skaitiklių tikrintoju… Reguliariai tokio pobūdžio pranešimai būna registruojami Policijos įvykių registre.
Liūdna, kad žmonės praranda dideles pinigų sumas, būna apgaunami.


Jie gali Jus apvogti
Situacijos gali būti labai įvairios: sukčiai gali naudotis COVID-19 situacija, sakyti, kad atvyko suteikti paramą ar atnešė maisto davinį, patikrinti, ar Jūsų pinigai yra tikri;
gali tikrinti langų sandarumą arba skaitiklių rodmenis;
gali paprašyti Jūsų parašyti prašymą maisto daviniui gauti, o tuo metu, kai Jūs rašysite prašymą, gali pasišalinti su Jūsų pinigais;
gali paprašyti pasmulkinti pinigus, o Jums nusigręžus pagriebti piniginę ir pabėgti;
gali paprašyti asmens tapatybės dokumento – taip pamatys, kur Jūs laikote savo piniginę: Jums nusigręžus nepastebimai ištrauks iš Jūsų piniginės Jūsų santaupas;
gali paprašyti Jūsų duoti atsigerti vandens, o tuo metu, kai nusisuksite, Jus apšvarins;
gali apsimesti, kad tikrina, ar Jūsų laikomi pinigai yra tikri, paėmę pinigus išeis jų tikrinti į automobilį ir nebegrįš, arba tikrindami namuose staigiai pabėgs su Jūsų pinigais.


Būkite budrūs, nebijokite klausti
Labai prašome kiekvieną situaciją apgalvoti, vertinti individualiai. Prieš įsileisdami nepažįstamą asmenį į namus, įsitikinkite, kad jis yra tas žmogus, kuriuo prisistato, kad atstovauja įmonei (įstaigai), iš kurios sakosi atėjęs.
Jeigu pas Jus į namus ateina asmuo, prisistatantis įmonės atstovu, paklauskite asmens tikslaus darbovietės pavadinimo, asmens pareigų, paprašykite asmens, kad jis prisistatytų, paklauskite, koks yra darbovietės adresas, kas vadovauja įmonei, iš kurios asmuo atėjo, stebėkite, ar asmuo nesutrinka, ar užtikrintai atsakinėja į klausimus.
Visada paprašykite tariamo įstaigos darbuotojo pateikti darbuotojo pažymėjimą, ženkliuką, paklauskite, kokiu automobiliu atvyko, pažiūrėkite pro langą, ar automobilis pažymėtas įmonės skiriamaisiais ženklais.
Įspėjame, kad visi skaitiklių tikrinimai turi būti suderinti su Jumis iš anksto, o jeigu žmogus ateina to su Jumis nesuderinęs, Jūs galite jo į namus neįsileisti.


Galite asmenį palikti už durų
Policijos pareigūnai pas jus atvyksta visada vilkėdami skiriamaisiais ženklais pažymėtą tarnybinę uniformą, gali atvykti automobiliu, pažymėtu specialiais policijos skiriamaisiais ženklais.Galite asmenį palikti už durų, internetu ar kitokiu būdu susirasti kontaktus įmonės, iš kurios asmuo sako atėjęs, ir paskambinti oficialiu paskelbtu viešai telefonu numeriu, pasiteirauti, ar tikrai pas jus atėjo žmogus tam tikros įmonės ir koks yra atėjimo tikslas.
Kilus įtarimų, kad žmogus nėra tas, kuo prisistato, pastebėjus, kad užduodant konkrečius klausimus sutrinka, negali atsakyti į paprastus kontrolinius klausimus, jokiu būdu neįsileiskite jo į namus. Apie tokį asmenį informuokite policijos pareigūnus telefonu 112, arba naudodamiesi elektroninėmis paslaugomis www.epolicija.lt.
Apie tokius sukčiavimo būdus labai prašome informuoti vyresnio amžiaus žmones, įspėti juos, kad į namus nepažįstamų asmenų įsileisti negalima.


Ineta Baronaitė
Kupiškio rajono policijos komisariato reagavimo skyriaus vyriausioji patrulė, atliekanti Veiklos skyriaus vyresniojo tyrėjo funkcijas