Pradžia » Gamta » Praėjusios nakties žaibai nebuvo pavojingi

Praėjusios nakties žaibai nebuvo pavojingi

Publikavimo data: 2013-05-13

Gegužės 13-osios naktis trankėsi žaibais ir perkūnija. Tačiau, anot Biržų meteorologijos stoties viršininko Broniaus Medinio, šiąnakt žaibai nebuvo pavojingi. „Jie yra dviejų rūšių: nepavojingi, bet labai įspūdingi, ir pavojingi. Pastarieji irgi įspūdingi“, -šypsojosi jis.

Nepavojingi praėjusios nakties žaibai trankėsi iš debesies į debesį. Šį reiškinį sukelia debesų įsielektrinimo poliarizacija: viena debesies dalis įsielektrina neigiamai, kita – teigiamai. Įvyksta iškrova, paženklinta blyksniu ir lydima trenksmo. Tokie žaibai smarkiai nušviečia dangų, tačiau nuostolių nepridaro. Kitaip jie dar vadinami horizontaliaisiais arba vidaus masių žaibais.

Daug pavojingesnis yra žaibai, suformuoti žemės iškrovos. Tai – frontaliniai arba vertikalūs žaibai, trenkiantys iš žemės į debesį, nors atrodo atvirkščiai – tarsi trenktų iš viršaus į apačią. Tokie žaibai yra pavojingi. Iškrova gali įvykti bet kurioje vietoje ir kliudyti akmenį, medį ar statinį.

Retas reiškinys – kamuoliniai žaibai. Baimė, kad ugninis kamuoliukas pateks vidun, ir verčia mus užsidaryti langus, vengti vidaus skersvėjų…

„Labai būtų smagu, jei www.temainfo.lt mėgėjai filmuoti „pagautų“ kamuolinį žaibą. Turėtume įspūdingą reginį“, – lyg ir įpareigojo pašnekovas.

Apie žaibus pasakojęs meteorologas B.Medinis priminė, jog Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje prie Aplinkos ministerijos 2011 m. įdiegta žaibų aptikimo sistema. Ją sudaro trys atskiri jutikliai, įrengti Biržuose, Varėnoje ir Šilutėje, fiksuojantys žaibo stiprumą ir iškrovos vietą.  Pastaroji nustatoma net 200 m tikslumu. Beje, ši sistema aptinka tik vertikalias iškrovas. Dažniausiai iškrova trunka  vos vieną šimtąją sekundės dalį, tačiau elektros rovė siekia iki 200 tūkst. amperų, o elektros išlydis įkaitina orą iki 30 tūkst. laipsnių temperatūros. Vaizdžiai tariant, vienas žaibas ,,pagamina“ apie 1400 kilovatvalandžių energijos. Jos, deja, negalime panaudoti.

Biržų meteorologijos stotis orus stebi ištisą parą, duomenys kas trys valandos perduodami į Lietuvos hidrometeorologijos tarnybą. Lietuvoje veikia 20 panašių stočių, tačiau į pasaulinius duomenų bankus patenka tik Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Laukuvos, Šiaulių,  Utenos ir Biržų meteorologijos stočių duomenys.

Meteorologas pasakojo: „Žmonės, norėdami pagrįsti gamtos stichijų padarytus nuostolius, prašo mūsų išduoti pažymą apie įvykio dieną vyravusius orus. Nemažai jų tenka išduoti draudimo kompanijoms, gamtos nuskriaustiems ūkininkams. Mūsų duomenys jiems praverčia ir tada, kai ketinama iš rėmimo fondų gauti kompensacijas, arba siekiama laimėti bylas prieš produkcijos  supirkėjus, kai dėl patirtų nuostolių nevykdomos sutartys. Temperatūrų, slėgių paskaičiavimai reikalingi katilinių bei dujotiekių darbui reguliuoti. Klimatologiniai duomenys praverčia ir statybų projektuotojams. Daug užklausimų apie buvusias orų sąlygas gauname iš teismų ir prokuratūros, kai tiriamos nusikaltimų ar autoįvykių aplinkybės.

Beje, Kupiškio regione neatliekami meteorologiniai stebėjimai, nematuojami krituliai, nefiksuojama oro temperatūra… Biržams – geografiškai šiauriausiam Lietuvos taškui – pasisekė. Pasaulinė meteorologijos organizacija, kurios būstinė Ženevoje, mūsų stotį įtraukė į tarptautinių mainų tinklą. Be to, teikiame duomenis pasauliniam klimatologiniam centrui Karolinoje (JAV). Tokį statusą Lietuvoje dar turi Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių stotys. Dar viena įdomi detalė: šalia mūsų stoties veikia privati kaimyno meteostotelė, kuri savo duomenimis  puikiai papildo mano interneto svetainę orai.biz. ( žiūrėti mano svetainės nuorodą ,,Mėgėjiškos stotelės duomenys“  arba adresu www.jonis.eu). Hidrologinę informaciją apie Nemunėlio upę puikiai papildo mėgėjiškas projektas www.nemunelis.lt. Žodžiu, meteorologinių tyrimų atžvilgiu, esame unikalus kraštas“, – teigė p. Medinis.

Anot pašnekovo, gegužės pradžia Šiaurės Lietuvoje buvo šiltesnė ir sausesnė nei įprastai, nelijo visą pirmąjį mėnesio dešimtadienį.

 

temainfo.lt

 


Komentarai (1)

  1. Monika parašė:

    Kaip keista, pas mus visai nelyja. Visur nors kiek pakrapija, o pas mus ne.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *