Kupiškėnas M. S. internete sužinojo, kad yra karo prievolininkų sąraše, tačiau nereagavo į gautus pranešimus, nevyko į regioninį Karo prievolės ir komplektavimo skyrių.


Nesumokėjus baudų – teismas

Kaip teigiama Panevėžio apylinkės teismo pirmininko padėjėjos (ryšiams su žiniasklaida ir visuomene) Irmos Gritėnienės pranešime spaudai, M. S. neoficialiai dirbo miškuose. Kupiškėnas, neseniai atšventęs 20-metį, internete susižinojo, kad yra 2020-ųjų karo prievolininkų sąraše, tačiau nutarė nereaguoti į kvietimus atvykti į regioninį Karo prievolės ir komplektavimo skyrių ir neatliko pareigos – iki nurodytos datos tarnybai pateikti reikalingus dokumentus ir duomenis, todėl trijose administracinių nusižengimų bylose jam buvo skirtos baudos – pirmą kartą – 15, antrą – 45, trečią – 60 Eur.
Nesumokėjus baudų buvo iškelta baudžiamoji byla.


Teismas atsižvelgė į kaltinamojo asmenybę

Supaprastinta tvarka baudžiamąją bylą nagrinėjo Panevėžio apylinkės teismo Kupiškio rūmai.
Remiantis M. S., jo mamos parodymais bei byloje esančia medžiaga, patvirtinta, kad vaikinas padarė nusikalstamą veiką. Žinodamas, kad yra šauktinių sąrašuose, neturėdamas pateisinamų priežasčių jis nepateikė reikalingų dokumentų ir duomenų dėl karo prievolės atlikimo, o būdamas karo prievolininku, sistemingai vengė šaukimo į privalomąją karo tarnybą.
Skirdamas bausmę, teismas atsižvelgė į M. S. padarytos nusikalstamos veikos pavojingumo laipsnį ir pobūdį bei kaltinamojo asmenybę: padarytas vienas baudžiamasis nusižengimas Krašto apsaugos tarnybai, asmuo neteistas, baustas administracine tvarka, nedirbantis.


Baudą teks sumokėti per pusmetį

„Atsižvelgiant į bylos aplinkybių visumą ir įvertinant tai, kad bausmės tikslai yra ne tik nubausti nusikalstamą veiką padariusį asmenį, bet ir jį paveikti, kad laikytųsi įstatymų ir vėl nenusikalstų bei įgyvendinant teisingumo principą, nutarta jam už padarytą nusikalstamą veiką skirti bausmę – baudą. M. S. pripažinus savo kaltę ir bylą išnagrinėjus supaprastinta tvarka, jam skirta 1 200 eurų bauda buvo sumažinta trečdaliu – iki 800 eurų“, – pranešime spaudai teigia Panevėžio apylinkės teismo Kupiškio rūmų teisėjas Virginijus Skaraitis.
Teismas išaiškino, jog bauda turi būti sumokėta per šešis mėnesius nuo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos, o jos nesumokėjus, bus išieškota priverstinai. Nustačius, jog asmuo vengia savo noru mokėti baudą ir nėra galimybių jos išieškoti, teismas baudą gali pakeisti laisvės apribojimo bausme.
Teismo baudžiamasis įsakymas jau įsiteisėjo, tad yra neskundžiamas.


Prievolininko pareigos išlieka

Pagal Karo prievolės įstatymą asmenys nuo būtinosios karo tarnybos atleidžiami dėl sveikatos, nuteisti laisvės atėmimu, dėl religinių ar pacifistinių įsitikinimų negalintys tarnauti su ginklu rankose ir norintys atlikti alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą, valstybės pripažintų tradicinių Lietuvoje religinių bendruomenių ir bendrijų dvasininkai.
Teismo paskirta bausmė kupiškėno M. S. neatleidžia nuo karo prievolininko praeigos: jam teks ir baudas sumokėti, ir prievolininko pareigas atlikti.


Parengė temainfo.lt
temainfo.lt archyvo nuotr.