Raimonda Stankevičiūtė-Vilimienė: „Kultūra – Rokiškio rajono VVG strategijos strategija“

Rokiškio rajono VVG pirmininkė Raimonda Stankevičiūtė-Vilimienė
temainfo.lt archyvo nuotr.


Rokiškio rajono vietos veiklos grupės (VVG) 2014–2020 metų strategija apima 34 projektus už 1 mln. 762 tūkst. eurų. Sutartimis nekontraktuotų pinigų beliko 127 tūkst. eurų.


Strategija apima 34 projektus
Pati didžiausia Rokiškio rajono VVG 2014–2020 metų strategijos lėšų dalis teko verslui – privačiam, socialiniam ar verslumą skatinančioms priemonėms.
– Jei pirma 2007–2013 metų strategija buvo labiau skirta bendruomeniškumui didinti ir daugiau lėšų buvo nukreipiamos įvairioms teritorijoms tvarkyti, bendruomenės namams remontuoti, bendruomeninėms veikloms skatinti, tai antroje strategijoje šioms veikloms tėra skirta 320 tūkst. eurų iš 1 mln. 762 tūkst., – temainfo.lt sakė Rokiškio rajono VVG pirmininkė Raimonda Stankevičiūtė-Vilimienė.
Strategijai parengti 34 projektai – visos suplanuotos idėjos įgyvendintos arba baigiamos įgyvendinti.
Kultūra – šios strategijos horizontali arba, kaip sako rajono VVG pirmininkė R. Stankevičiūtė-Vilimienė, raudona linija, einanti per visas projektines priemones. Trumpiau tariant, strategijos strategija, kvietusi asmenis, bendruomenes ir verslą įgyvendinti savo idėjas pagal priemones, skatinančias puoselėti kultūros paveldą, savanorystę, organizuoti mokymus, vystyti iniciatyvas pradėti verslą ir jį plėtoti bei ugdyti kaimuose dar naują socialinį verslą.


Kultūros paveldo projektai

Antanas Strazdas. Rokiškio rajono VVG antra strategija lėšų skyrė dviem kultūros paveldo projektams.
Kamajų bendruomenė planuoja rekonstruoti Kazimiero koplyčią, esančią bažnyčios šventoriuje, ir joje įkurti poeto, kunigo Antano Strazdo (1760–1833) atmintiną vietą. Kažin ko iš to laikmečio nelikę, todėl A. Strazdo asmenybė bus įprasminta modernia vizualizacijos technika.
– Kamajuose yra paminklas Strazdui, miestelio kapinaitėse – jo kapas. Atmintina vieta dar labiau sustiprins šios asmenybės svarbą Kamajams ir Rokiškio kraštui, – temainfo.lt sakė rajono VVG pirmininkė.

Justinas Vienožinskis. Kitas, kaip rokiškėnai pripažįsta, fantastiškas projektas – dailininko, Lietuvos dailės mokyklos kūrėjo  Justino Vienožinskio tėviškėje Jo vardo bendruomenės iniciatyva atkuriamas autentiškas kluonas:  Obelių seniūnijos Audronių I kaime kuriama edukacinė erdvė „Kultūros kluonas”.
Dar 2019 m., rodėsi, nebuvo jokių ženklų, kad ši idėja materializuotųsi, ir štai įvyko: projektui skirta 80 tūkst. eurų. Tiek gal ir neužteks didžiuliam kluonui sutvarkyti, bet, kaip sakoma, gera pradžia.

Justino Vienožinskio sodybos plenere ignalinietės Nijolės Trinkūnienės tapytas kluonas.
Nijolės Šiaučiūnienės nuotr.


Strategijos priemonė – savanorystė
– Pareiškėjais savanoryste grindžiamų projektų finansavimui galėjo būti biudžetinės, verslo ar nevyriausybinės organizacijos – visi, kas gali priimti savanorius. Svarbi šios priemonės užduotis – trejus metus po projekto įgyvendinimo savanoriai turi išlaikyti tai, kas projektu sukurta, – sakė R. Stankevičiūtė-Vilimienė.
Pagal šią priemonę buvo finansuoti keturi projektai.

Bibliotekininkai. Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos Pandėlio skyrius sukūrė dvi ypatingas edukacijas. Mini dviratį ir ekrano vaizdais keliauji po Pandėlio kraštą. Kita edukacija suteikia galimybę kraštietės dailininkės Monikos Bičiūnaitės paveikslų ar dievdirbio Liongino Šepkos darbų fone pasidaryti savo nuotrauką – jai pritaikoma šių autorių darbų stilistika.

Ugniagesių draugija. Į Rokiškio rajono savanorių ugniagesių draugiją susibūrę ir Tado Matuliausko vadovaujami Rokiškio krašto ugniagesiai teikia kaminų diagnostikos, jų valymo, gesintuvų pildymo paslaugas.
Kas ne kas, o ugniagesiai mato, kaip šių paslaugų trūksta, ir ėmėsi iniciatyvos. Beje, pensininkams, kai kurių socialinių grupių žmonėms paslaugos teikiamos nemokamai.

„Aukšta pavara“. Lenktynininkų sporto klubas „Aukšta pavara“ kaip partneriai dalyvauja „Samsono“ ralio renginiuose – telkia savanorius.
– Šiuo atveju savanorystė jau nebe kvestionuojama – sutelkiama nepaprastai daug savanorių, kai reikia įrengti trasas. Tad klubas stiprina ralio techninę bazę – perka atitvarus, – pasakojo R. Stankevičiūtė-Vilimienė.

Senjorų centras. Duokiškio kaimo bendruomenė, įsikūrusi nebeveikiančioje kaimo mokykloje, sukurs senjorams patogų dienos centrą su mini virtuve, poilsio ir užimtumo erdvėmis, todėl įsigis ne tik minkštasuolius, televizorių, bet ir siuvimo mašinas, medžio apdirbimo stakles.


Mokymai irgi kuria darbo vietas

Technologijų ir verslo mokykla. Siekdama aukšto strategijos balo – tuo pačiu ir didesnio finansavimo – Rokiškio VVG prioritetą teikia projektams, kuriantiems darbo vietas. Tokie projektai turi užimti 75 proc. visų projektų dalies, ir tai pavyko įgyvendinti. Mokymams, skatinantiems kurti darbo vietas, buvo nukreipta 18 tūkst. eurų.
Rokiškio technologijų ir verslo mokykla dėstė verslo kūrimo pradžiamokslį: kaip verslą įkurti, kokia yra mokestinė sistema, darbų sauga… Mokymus lankė grupėse po 12 žmonių – optimalus skaičius patiems klausytojams ir dėstytojams.

Švietimo centras. Netrukus prasideda dar vienas mokymų projektas – Rokiškio rajono savivaldybės Švietimo centras pradeda mokymus 12 gidų. Optimizuojant rajono švietimo tinklą dalis mokytojų netenka darbo. Tokie mokymai padės susikurti licencijuotą darbo vietą, o ir rajonui patrauklu: turistas, norintis keliauti po Kamajus, Panemunį, Kriaunas ect – vietoves, kur yra didžiuliai kultūros paveldo lobynai, – turės kvalifikuotą

palydovą.
Būsimieji gidai įveiks anglų kalbos pradžiamokslį. Be to, projekto rengėjai stebės mokymus, fiksuos dažniausias frazes, apibūdinimus, artimus rajono kultūros ir paveldo vietovėms, ir išleis gidams „parengtuką“ anglų kalba.
– Rokiškio kaimo VVG yra parengusi ne vieną projektą, kviečiantį keliauti rajono dvarų, sakralinių objektų, istorinės atminties vietų keliais. Reikia patikimų žmonių, kurie jais vedžiotų turistą, – sakė rajono VVG pirmininkė.

Vietos projektų atrankos komiteto posėdyje
Rokiškio rajono VVG nuotr.


Verslui pradėti ir jam plėtoti

Darbo vietas kuriantys įgyvendinami arba jau įgyvendinti du kepėjų, medžio ir siuvimo amatų, penki automobilių, sodo įrangos remonto, kaimo turizmo paslaugų projektai. Prie Dviragio ežero kursis nauja turizmo bazė. Gerina darbo aplinką baldžiai. Aukštaitijos regione atsiranda visiškai nauja paslauga – geologiniai tyrimai: asmuo perka geologinę įrangą.
Būdingas šios strategijos bruožas – kokybės balui didinti kuriamos darbo vietos jauniems žmonėms (iki 40 metų). Šis bruožas dominuoja kuriančiųjų verslą arba jį plėtojančiųjų projektuose. Jauni žmonės (fiziniai asmenys arba juridinių asmenų pagrindiniai akcininkai, arba jų steigėjai) parengė devynis projektus, o kiti projektų pareiškėjai ir vykdytojai, kurie – nebe jaunimas, darbo vietas įsipareigojo kurti jauniems žmonėms, ir tokių projektų šiandien yra aštuoni.


Svarbi projektų grupė – socialiniai verslai

Dvi Rokiškio rajono bendruomenės – Kairelių ir Kriaunų – įgyvendina socialinių verslų projektus.

– Tai yra visiškas eksperimentas, kurį realiai pirmoji Lietuvoje skatina ir remia LEADER programa. Tokio verslo koncepcija suformuluota bene 2015-aisiais, tačiau ji gulėjo, ir niekas jos nejudino. Be didžiųjų miestų, kurių humanistai kuria socialinius verslus, niekas jų daugiau ir nevystė. Mums patiems įdomu, kaip socialiniai verslai judės kaimuose, – sakė VVG pirmininkė R. Stankevičiūtė-Vilimienė.
Kairelių bendruomenės projektas skirtas kaimo ilgalaikiams bedarbiams: kuriamas braškių ūkis, suteiksiantis darbo žmonėms, iškritusiems iš darbo rinkos. Bendruomenės pirmininkė Danutė Vaičiulienė dovanojo gabalą žemės: pernai pavasarį buvo pasodinti pirmi braškių daigai ir jau skintas derlius.

Kairelių braškių augintojų projektų domisi ir kitų rajonų žmonės.
Rokiškio rajono VVG nuotr.


Kitas socialinis projektas „Kriaunos veža“ – Kriaunų bendruomenės svečių namai ir autobusiukas.
Yra pateiktos dar dvi socialinių projektų idėjos, kurių vertinimas tebevyksta. Tai Rokiškio tautodailininkų asociacijos ketinimai sukurti Salose turizmo paslaugų infrastruktūrą ir asociacijos „Antras šansas gyvūnams“ – noras įsteigti rajone pirmus gyvūnų globos namus. Kaip teigia VVG pirmininkė R. Stankevičiūtė-Vilimienė, ateityje socialinis verslas gali užgimti ir iš Bendradarbiavimo priemonės projektų, kurių iniciatoriai yra Kriaunų parapija ir VšĮ „Baltas ekranas“.

Rita Briedienė