Regioninis VVG projektas sukūrė virtualų turgų

Naujutėlaitėje rokiškėno verslininko kaimo turizmo sodyboje „Prie dvaro” vyko Rokiškio rajono Vietos veiklos grupės (VVG) konferencija „Suk į kaimą”.

Dar neįprasta renginiui vieta, neįprasta ir pati konferencija.

Kvietime pateiktoje nuorodoje sodyba „Prie dvaro” – visai šalia Rokiškio krašto muziejaus, už parko tvoros, tačiau nei muziejininkai, nei vietos žurnalistai negalėjo pasakyti, kur tokią rasti. Sodyba išdygo kažkaip tyliai, lyg ir netikėtai.

Jauki, tik nelabai erdvi salė vos talpino apie 80 konferencijos dalyvių – bibliotekininkų, bendruomenių pirmininkų, seniūnijų vadovų ir specialistų, VVG narių, – susirinkusių sužinoti, ką reiškia raginimas „Suk į kaimą“. Tai internetinės svetainės pavadinimas, arba trijų – Biržų, Pasvalio ir Rokiškio – VVG teritorinio projekto „Informacinės partnerystės formavimas“ dalis.

Neįprastas sumanymas. Jo autoriai yra įsitikinę, kad kaimo verslai neturi bendros verslo informacinės sistemos, todėl – ir galimybės viešinti savo veiklą: trūksta informacijos apie tai, kas, kur ir ką gamina.

Kaip teigia projekto rengėjai, Kaimo verslo klasifikatorius išskiria 139 verslus, tačiau gyventojai, užsiimantys namudine veikla ar amatais, dažniausiai neturi galimybės ir gebėjimų reklamuoti savo veiklos, gaminių bei produktų, o informacinės sklaidos stoka riboja jų galimybes ir pajamas. Yra žiniasklaida, bet ji brangi.

Socialiniais šio projekto partneriais pasivadinę kaimo bendruomenių atstovai, bibliotekininkai, seniūnijų specialistai rinks ir skelbs informaciją apie amatininkus, ūkininkus ir kitus kaimo gyventojus, užsiimančius kokia nors smulkia veikla, redaguos jų skelbimus: „Mezgu kojines“, „Neriu rankogalius“, „Slegiu sūrius“, „Kepu duoną“… ir skelbs juos svetainėje „Suk į kaimą“.

Skelbimai nieko nekainuos, tačiau ir laikraščiams, rodos, duonos neatims. Anot Rokiškio VVG projektų vadovės Raimondos Stankevičiūtės-Vilimienės, rimtai teks svarstyti, ar verta skelbti kaimo žmonių informaciją apie parduodamus namus, techniką, brangiai kainuojančias statybos ir remonto paslaugas – tokie skelbimai, kaip ir anksčiau, atiteks brangiai žiniasklaidai.

Anot projekto vykdytojų, naujasis informacinis portalas – virtualus turgus, kuriame veikia nemokama duomenų bazė apie kaimo ir mažų miestelių žmonių bei įmonių gaminamą ir parduodamą produkciją, teikiamas paslaugas, auginamus ir parduodamus gyvulius, sodo ir daržo derlių. Rokiškio, Biržų ir Pasvalio VVG tikisi taip paskatinsią kaimų ir mažų miestelių žmones įvairinti savo pajamų šaltinius, o miesto žmones – įsigyti patikimų produktų, gaminių ir paslaugų.

Ar bobutės virbalai nėra nelegalios veiklos priemonė?

– Ar paskaičiusi skelbimus neatlėks pas žmogų mokesčių inspekcija? – klausė Rokiškio VVG valdybos narė, Jūžintų seniūnijos seniūnė Audronė Baltuškaitė.

Pranešimą apie amatininkų, nevyriausybinių organizacijų, kaimo gyventojų galimos ūkinės veiklos formas ir su tuo susijusius mokesčius skaitė Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovė Levutė Paunksnienė ir vyriausioji specialistė Nijolė Raišienė.

Su maisto sauga, jo laikymu ir kitais reikalavimais supažindino Rokiškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausieji specialistai Mindaugas Puodžiūnas ir Osvaldas Zabarskas.
Na, o su svetainės www.sukikaima.lt duomenų baze supažindino UAB „Lexita“ projektų vadovas Renatas Ulevičius.

Bendra projekto „Informacinės partnerystės formavimas“ vertė apie 400 tūkst. litų. Bus organizuojamos mugės, konferencijas rengs ir Biržų bei Rokiškio VVG, planuojama sukurti projekto logotipą, įsigyti tokiems renginiams reikalingo inventoriaus, darbo paketų socialiniams partneriams, ir daug kitų gražių ir reikalingų dalykų.

Konferencijos dalyvius sveikino VVG valdybos pirmininkas, Rokiškio rajono meras Vytautas Vilys.

Su socialiniais partneriais buvo pasirašytos bendradarbiavimo sutartys. Savo programa susirinkusiuosius linksmino Kriaunų kaimo vyrų ansamblis, vadovaujamas Alvydo Felkausko.


Rita Briedienė
Autorės nuotr.