Pradžia » Aktualu » Rimtas pokštas: valstybės 100-metį šimoniečiai planuoja Anykščių rajono girioje

Rimtas pokštas: valstybės 100-metį šimoniečiai planuoja Anykščių rajono girioje

Publikavimo data: 2018-01-31

Šimonių eglę žino visa Lietuva

Ko gero, nelabai teisinga sakyti, kad kupiškėnai – mažiausiai laimingi žmonės visoje Lietuvoje. Jie turi gerą humoro jausmą, ir tai labai pastebima.

Štai Kupiškio rajono Šimonių miestelio bendruomenė, per visą šalį nuskambėjusi kalėdinės eglės žvaigžde, pareiškė aukcione parduosianti šią savadarbę puošmeną. Pokštas? Taip. Nes tikrai taip ir padarė.

Istorija gal kiek ir atsibodusi: prieš porą metų šimonietis sumeistravo žvaigždę kalėdinės eglės viršūnei: viena jos pusė – rausva, kita – melsva; rajono vadovai nusprendė, kad ji – tarybinė. Vietos žmonės neleido žvaigždės nuimti ir tuo labai sudomino šalies spaudą.

Kai jau atrodė, kad istorija užsimiršo, šimoniečiai eglę paskelbė santarvės medžiu ir net buvo kalbų, kad kitąmet dalyvaus Europos medžio rinkimuose. Eglė tuo ir įspūdinga, kad būdama neįspūdinga sulaukė tiek daug dėmesio: Šimonių eglę lietuviai žino geriau nei Šilutės rajono eglę „Raganų šluota“.

 

Istorija galėjo ir pasibaigti…

Išgarsėjusią eglę 2017-ųjų Kalėdoms puošė Šimonių seniūnija – bendruomenei buvo leista nesikišti. Šimoniečiai pasinaudojo leidimu ir nesikišo, užtat surengė kalėdinę mugę. Ji vyko čia pat, kur vasarą vyksta Žolinės kermošius, tik dabar – po žiemišku dangum. Tikėtina, tai taps tradicija.

Kartais nė nesuprasi, kiek ši bendruomenė aprėpia teritorijos: Šimonys, Migonys – bendros jų šventės, bendri kermošiai, bendra bažnyčia. Tad ir į mugę suėjo žmonės ir vietiniai, ir apylinkių, nešini sūriais, kepiniais, dirbiniais ir… žvaigžde. Kaip kupiškėnai sako: „O kad tavį…“

Bet, anot šimoniečių, buvo linksma, buvo juoko, pokštų; stalai tuštėjo, žvaigždę pardavė už 110 Eur (!), iš viso surinko per 600 – visa suma atiduota bažnyčiai remontuoti.

Va, čia istorija galėjo ir pasibaigti.

 

Šimoniečiai ėmė keiktis

Šimonių bendruomenės pirmininkė Zita Naciuvienė (dešinėje)

Nupirko žvaigždę kažkoks migonietis, žmonės kalba – konservatorius, neturintis, kur tos žvaigždės dėti, kažkam ją atidavęs, kažkas prie malkinės sienos ją prisikalęs. Esmė – paremti sumanymą perdažyti bažnyčią, tad žvaigždė uždirbo pinigų dažams.

Ir staiga šimonečiai ėmė keiktis. Kai kurie – rusiškai.

Šimonių bendruomenės pirmininkei Zitai Naciuvienei buvo įteiktas raštiškas „Įspėjimas“, pasirašytas rajono Savivaldybės teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vyresniosios specialistės Oksanos Totorienės. Jis tokio turinio: „Masinių renginių organizavimo Kupiškio rajono viešose vietose aprašas, patvirtintas Kupiškio rajono savivaldybės tarybos 2015 m. birželio 15 d. sprendimu Nr. TS 193, numato, kad renginys, kuriame dalyvauja mažiau kaip 100 žmonių, nelaikomas masiniu renginiu, leidimai išduodami be komisijos sprendimo ir, antra, norint viešoje vietoje organizuoti renginį, jo organizatoriui būtina turėti leidimą renginiams organizuoti rajono viešose vietose. Prašome Jus laikytis teisės aktų, reikalavimų ir organizuojant renginį turėti savivaldybės ar seniūnijos išduotą leidimą.“

Tekstas surašytas ranka, po juo spausdintų raidžių prierašas: „Suprantu, kad pakartotinai nusižengus bus taikoma Administracinė nuobauda.“

Lape Z. Naciuvienė pasirašė: „Su įspėjimu susipažinau, bet nesutinku, nes niekur nėra nemasinių renginių taisyklių“.

 

Sveikatos ir atleidimo iš darbo situacija

Praėjusių metų gruodžio 1 d. Z. Naciuvienė atleista iš darbo Šimonių seniūnijoje. Kaip temainfo.lt sakė Kupiškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Marius Mališauskas, atleista ji pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso 57 straipsnio 1 dalies 1 punktą. Straipsnio jis nekomentavo.

Z. Naciuvienė į teismą nesikreipė, nesiaiškino, ar teisingai atleista. Sakė turi, ką valgyti. Be to, – nervai, vos pavelka kojas.

– Iš niekur nieko… – sveikatos ir atleidimo iš darbo situaciją trumpai pakomentavo ji.

Kaip aiškina šimoniečiai, nei bendruomenės pirmininkė Z. Naciuvienė tą žvaigždę darė, nei kalėdinės eglės viršūnės dizaineris bandė sukurti ją tarybinę, jaunesni nė nebeatsimena, kas yra tarybinė… Seniems ir jauniems buvo pikta tik dėl to, kad pasmerktos žlugti jų bendros pastangos papuošti eglę, o tuo pačiu ir miestelį, o tuo pačiu ir rajoną, o tuo pačiu, kaip tas sako, ir visą Lietuvą.

 

Be leidimo – blogai

Pasirodo, jau šventinės mugės metu šimoniečiai laukė policijos. Jie žinojo: kažkas bus. Žmonės neoficialiai buvo perspėti: „Paprašykit mugei leidimo, nes be jo bus blogai.“ Prašė, bet negavo.

Į vyresniąją specialistę O. Totorienę kreipėmės komentaro: kodėl būtent ji parašė „Įspėjimą“?

– Oi nenenenene! Tikrai tikrai nė kiek nekomentuosiu. Kreipkitės į skyriaus vedėją Jovitą Bakanaitę. Bet geriau – skambinkit direktoriui. Jis tikrai viską žino, – patarė ji.

– Ko jums bijot, kai suteikta tokia galia savo parašais tvirtinti „Įspėjimus“ dėl nemasinių renginių? – svarstėme, nes paklausti nė nebebuvo galimybės: „pypt pypt“ – pokalbis baigtas.

 

Pokalbis su direktoriumi M. Mališausku

– Kokiais pareigybiniais įpareigojimais vyresnioji specialistė siuntė „Įspėjimą“, kurio, kaip sakė, pati nė kiek negali komentuoti?

– Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus specialistai gavę pranešimą dėl įvykusio renginio neturint leidimo, vadovaudamiesi savo pareigybės aprašymuose sutektais įgaliojimais, pradėjo administracinių nusižengimų tyrimą, kurio metu buvo išklausytos abi pusės ir priimtas sprendimas perspėti Šimonių bendruomenės pirmininkę ir paaiškinti teisės aktuose nustatytus reikalavimus, t.y. kad kitą kart organizuojant renginį viešoje vietoje privalo turėti leidimą.

– Z. Naciuvienė kreipėsi į Savivaldybę leidimo renginiui, nes vienos jūsų darbuotojos buvo įspėta dėl galimų sankcijų, bet leidimo negavo. Kaip tai paaiškintumėte?

– Šimonių bendruomenės pirmininkė kreipėsi į Šimonių seniūniją dėl leidimo organizuoti renginį, tačiau Šimonių seniūnijos seniūnas leidimo nesuteikė, kadangi buvo kreiptasi praleidus nustatytą terminą.

–Ką reiškia šis „Įspėjimas“? Gerai ar blogai, kad renginyje nebuvo 100 žmonių?

– Šis įteiktas įspėjimas yra ne administracinė nuobauda, o rašytinis perspėjimas Šimonių bendruomenės pirmininkei, kad reikia laikytis teisės aktų ir organizuojant renginį viešoje vietoje turi turėti leidimą.

Renginyje dalyvaujančių žmonių skaičius turi įtaką leidimo išdavimo procedūrai, t.y. jeigu renginys, kuriame dalyvavo daugiau nei 100 žmonių, šiam renginiui leidimą išduoda komisija, o jeigu renginyje dalyvauja mažiau nei 100 žmonių, leidimą išduoda seniūnas.

O kad organizuojami renginiai, – vienareikšmiškai gerai, tik reikia laikytis galiojančių tvarkų.

– Kaip Įspėjimas gali įtakoti tolesnį Z. Naciuvienės gyvenimą?

– Šis įspėjimas yra ne administracinė nuobauda, jokių pasekmių nesukelia, tai – prevencinė priemonė.

– Tai buvo projektinis renginys. Ar tokios tvarkos laikosi ir kitų kultūrinių projektinių renginių organizatoriai?

– Kupiškio rajono savivaldybės taryba 2015-06-25 sprendimu Nr. TS-193 patvirtino Masinių renginių organizavimo Kupiškio rajono viešosiose vietose tvarkos aprašą, kuriuo turi vadovautis visi asmenys, kurie organizuoja renginius Kupiškio rajono viešose vietose.

–Ar Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazija, minėjusi šimtmetį, turėjo leidimą organizuoti masinę eiseną? Ar turėjo jį Kupiškio kultūros centras Eglutės įžiebimo renginiui?

– Taip, Jūsų paminėti renginiai organizuoti pagal tvarkas.

– Kiek tokių įspėjimų išsiųsta kitoms rajono kultūros ir švietimo organizacijoms, rajono bendruomenėms?

– Šiuo metu yra vykdomas patikrinimas: bus išsiaiškinta, kaip laikomasi Kupiškio rajono savivaldybės tarybos 2015-06-25 sprendimu Nr. TS-193 patvirtino Masinių renginių organizavimo Kupiškio rajono viešosiose vietose tvarkos aprašo reikalavimų, – temainfo.lt sakė direktorius M. Mališauskas.

 

Gal niekas nei pokštaus, nei kariaus

Negi taip būtų, kad Tarptautinės socialinio ir emocinio ugdymo programos instruktorė Daiva Šukytė televizijos laidai „Yra kai yra“ būtų sakiusi gryną tiesą: kupiškėnai bijo daug dalykų ir turi nepagrįstų baimių; yra labai daug nepasitikėjimo valdžios institucijomis, labai nepasitiki ir vieni kitais; drąsos kupiškėnai pritrūksta, vyrauja nesusikalbėjimas, bendruomeniškumo klausimo problema.

Bet tai – tikrai ne apie šimoniečius. Nė neverta abejoti: dažų bažnyčiai pritruks, jie dar kartą žvaigždę parduos. Ar neatsitiks taip per Vasario 16-ąją? Bet gal ir ne. Lietuvos valstybės 100-metį šimoniečiai planuoja minėti Šimonių girioje. Jos keliu, vadinamu Plačiąja, jie žada eiti iki Anykščių rajono – apie 5 km – ir iškleisti trispalvę peržengus Kupiškio rajono ribą. Šioje šventėje žmonės nenori jausti jokios baimės.

Šimoniečių išėjimas į girią – pokštas ar karas? Originalu – tai tikrai.

Meras serga. Gal gi niekas nei pokštaus, nei kariaus.

 

Rita Briedienė

Šimonių bendruomenės nuotraukos

Komentarai (21)

 1. Liūdna parašė:

  Deve, deve, kaip nebemoka žmonės bendraut… Karo zonoj gyvenam ir be tarptautinių priešų… 🙁

 2. Logiška parašė:

  Viena pusė vykdo pasyvią agresiją, antra ginasi kaip išmano. Viskas psichologiškai teisingai

 3. nuomonė parašė:

  Kažkokie kosmonautai tam Kupišky gyvena ir valdžioj sėdi.
  O su žvaigžde tai gerai meras praskrido per Lietuvą. Galima nominuot kaip Lietuvos šimtmečio „žvaigždūną“.

 4. valstiečiams iš Šimonių parašė:

  Gal jau baikit, nusibodot. Gėdą darot visam rajonui. Kvailiojat kaip maži vaikai.

 5. Vigita parašė:

  Man tai geda uz rajona, kokias cia nesamones darot Simonieciai su Zita priesaky? Ar verta? Turit nuoskauda? Spreskit tiesiogiai, o ne prie korespontentu, sou norit? Ziauru… Jei Zita kazkokius cirkus krecia nereiskia, kad musu meras blogas… Daugeliui Kupiskenu jis geras, prasau nenuteikinet… Zita, aciu uz supratinguma…

  • Jonas parašė:

   Negink čia to mero. Jei tau jis geras, tai nereiškia, kad visiems kupiškėnams geras. Prisidirbęs iki ausų, tegul sėdi ramiai ir dabaiginėja savo kadenciją.

 6. Matukas parašė:

  Negraži ta žvaigždė. Tikrai tarybinė 🙂

 7. Kolega parašė:

  Tikiu tik darbais. Todel tikiu ir gerbiu Mera D.Bardauska. Liezuviai neturi kaulu, galit jais tabaluoti, makaluoti,apkalbeti, zmones zino ir supranta, kad jis yra patikimas, drasus ir garbingas vyras. O situ, kam tinka ir patinka eiti paskui savo raudonas zvaigzdes,jau nei pakeisi, nei isgelbesi.

  • Pritariu parašė:

   Raudonų žvaigždžių gerbėjus perauklės tik pats gyvenimas. Pagarba merui, kuriam rūpi rajono žmonių gerovė.

 8. Visiems parašė:

  Opozicijai ir ilgamečiams savivaldybės darbuotojams sunkus metas atėjo, nes reikia padirbėt taip kaip priklauso.Baigėsi palaida bala, todėl pykčio pertvinkę per kraštus.Atėjo Meras paprastų žmonių interesus atstovaut ir labai puikiai sekasi, todėl tų paprastų žmonių yra gerbiamas ir mylimas. Nieko nuostabaus kad galima ir apsirgt nuo paliktos anuometinės valdžios skolų naštos, rūpesčių dėl visų gerovės ir t.t. Tačiau kad ir kaip kam nepatiktų, jam TIESIOG PUIKIAI SEKASI 🙂 Kad ir kiek Z.Naciuvienė piltų visokias pamazgas ant Mero, net su žurnalistų ar reporterių pagalba, nesigauna apjuodint prieš kitus ir nors tu ką 😀 Verčiau Zita susiprask ir pasitrauk iš bendruomenės pirmininkės pareigų,tai bus gražiausia šimtmečio dovana Šimonims, o tada Šimonių kraštas sužibės santarvės, ramybės ir vienybės žvaigždėmis.

  • Liuks! parašė:

   Puiku! Bet, matyt, Zitą labai palaiko ir paskatina valstietija. Kitaip ar būtų tokia drąsi. Puikus pasiūlymas pačiai atsistatydinti.

 9. Nešališki parašė:

  Neteisinu kai kurių mero trumparegiškų sprendimų, bet nesu girdėjusi, kad jis kviestųsi reporterius spręsti konfliktams ir taip išstatytų Šimonis ir jo gyventojus pajuokai.Panašu, kad valstiečių partijai per bendruomenės pirmininkę žūt būt reikia įkasti merui, apjuodinti ir pripaišyti ir būtas, ir nebūtas nuodėmes.Gaila tik, kad konflikto įkaitais tampa visi miestelio gyventojai.

 10. barbora parašė:

  Ponia Zita turbūt tapo neetatine korespondente laikraščio ,,Panevėžio kraštas“ Mažiausias pyrstelėjimas ir kviečiasi žurnalistus taip ir ginasi silpnieji. Aplamai tos bendruomenių vadovės bezdalų gaudytojos. Dar nesidžiaukite neaišku kokiais dažais (aliejiniais ar spiritiniais) jūsų klebonas nudažys bažnyčią už tuos pinigus O mūsų merui sveikatos , stiprybės

 11. susidomėjusi parašė:

  Žolinei, antaninėms , petrinėms ir reikia leidimo?

 12. #ZitaiKupiskisNerupi parašė:

  Kokia teise turi Naciuviene purvinti Kupiškio vardą? Naciuvienei akivaizdžiai nerūpi nei Simonys nei visas Kupiskis, kuomet ant visos Lietuvos daro gėda ne merui, bet MUMS, VISIEMS KUPISKENAMS. Kupiskenai, kiek dar leisimės, kad iš mūsų juoktusi?
  #ZitaiKupiskisNerupi

 13. Tiesiog parašė:

  Valstiečiai naudojas politiko klaida. Tiesiog priskreto prie situacijos 🙂

 14. Akiniai parašė:

  Skundus rasineti, televizija kviesti ir konfliktu ieskoti gali tik specifiniai zmones.Iki Mero jai kaip iki kosmoso.Sveiko proto as pas ta zita neiziuriu, manau, gal ji raudonos zvaigzdes apsesta..

 15. Buvusi šimonietė parašė:

  Gal gana kaltint ir Zitą ir merą.Laikas pradėti gyventi draugiškai,tik svarbu,kad tai suprastų tie,kuriems nors kiek turėtų rūpėti paprastų šimoniečių gyvenimas.Visi nori švenčių,renginių koncertų…Bet dabar,kaip matau,tuo rūpinosi tik bendruomenės pirmininkė,o gal ir atsakys kas nors,kuo užsiima kultūros namų direktorė?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *