Rokiškio krašto muziejuje – bene pats seniausias tualetinio popieriaus rulonėlis

Rokiškio muziejus skelbia Dariaus Baltakio tualetinio popieriaus rulonėlio nuotrauką su prierašu „Tikimės, kad čia ne paskutinis…” Tai bene pats seniausias Lietuvoje tualetinio popieriaus pavyzdys.


Pažymėti užrašu

Rulonėliui – apie 30 metų. Į muziejų šis tualetinio popieriaus rulonėlis pateko šių metų sausio mėnesį nūdienai neįprastoje tarybinių laikų 24 rulonėlių pakuotėje – gaminys apsuktas kelių sluoksnių plakatų storumo popieriumi. Pakuotė kažkada buvusi praimta, kelių rulonėlių joje trūksta.
Kiekvienas rulonėlis apklijuotas plonesniu popieriumi, ant jo rusų ir lietuvių kalbomis užrašyta „Tualetinis popierius“. Tada toks užrašas kažin ar buvo reikalingas, bet šiandien pagal popieriaus kietumą tikrai suabejotum jo paskirtimi. Gal kas ir prisimena, kiek tuo metu galėjo kainuoti vienas toks rulonėlis: kai kurie teigia 16, kai kurie – 30 kapeikų.


Be „blato”

Anais laikas retas, kuris gaudavo nusipirkti visą tokią pakuotę – tualetinis popierius buvo deficito prekė, juolab didesniais kiekiais gaunama „po blatu”. Šis tarybinis posakis, reiškiantis ką nors įsigyti pasinaudojus pažintimi, beveik išsitrynė iš šiandienos leksikono. Teigiama, kad Rusijoje jis tebenaudojamas ir šiandien, tikėtina, kad mūsų šalyje jis nebeatgis net karantino sąlygomis.
Taigi Anykščiuose gyvenusi šeima, kuriai priklausė į muziejų patekusio tualetinio popieriaus pakuotė, nebuvo „blato“ žmonės: moteris dirbo mokytoja, vyras Anykščių kvarco darbininku. Įsigyta visa pakuotė galėjo būti atsitiktiniu, užtaikytu, laimingi pirkiniu.


Išlikimo istorija

Šeima dar turėjo namus kaime, todėl pakuotė, buvusi prabangos preke, palikta „miesto bute“ – taip vadintas šis gyvenamasis plotas.
Kaime šeima naudojosi tam laikmečiui būdingų aksesuarų lauko tualetu – „tupykla“ ir vinis sienoje, ant kurios būdavo veriami 15X20 cm dydžio sukarpyto laikraščio lapeliai. Ko ne ko, o šitų netrūko: tais laikais žmonės – beje, ši šeima irgi – prenumeruodavo po 4–6 laikraščius.
Miesto bute lankytasi retai, o, mirus jo savininkams, daug metų buvo visai negyvenamas. Būtent todėl likęs tualetinis popierius tiek daug metų išsilaikė nepanaudotas… Dabar šiame Anykščių miesto bute gyvena buvę kupiškėnai, „radinį“ padovanoję rokiškėnams.
Karantino metu Rokiškio krašto muziejus kasdien feisbuko paskyroje pateikia po eksponatą. Tualetinis popierius, ko gero, bus įtraukas į buities eksponatų sąrašą.


Donatas Darda
Dariaus Baltakio nuotr.