Rokiškio krašto muziejaus darbuotojai – kaip, turbūt, ir kiti šalies muziejininkai – skaičiavo dienas iki gruodžio 10-osios, kuomet planuota vėl leisti žmonėms lankyti muziejus. Deja, karantinas pratęstas ir sugriežtintas – sakytum, nėra kitos išeities, tik vėl laukti…


Kai kas garantuota

Rokiškio krašto muziejaus specialistai ieško išeities. Tiesa, kai kas jau anksčiau garantuota: nuostabus dvaras ir oficinos, muziejininkų atnaujinti brangiais projektais; parkas, kartu su rajono verslininkais išpuoselėtas talkomis: išvalytas nuo beverčių medžių, gožiančių alyvų, elektros stulpų…Todėl ir dabar, karantino metu, lankytojai keliauja parko takais, gėrisi aplinka, parodomis lauke arba languose. Pasivaikščioti atvažiuoja žmonės net iš kitų rajonų.


Lankytojų skaičių nušlavė karantinas

Kaip temainfo.lt sakė Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė, po 2008–2009 metų sunkmečio apie 2019-uosius muziejaus lankytojų skaičius atsistatė. Betgi kovo karantinas nušlavė pasiekimus. Buvo skaičiuota: po balandžio 28-osios, kai vėl buvo leista priimti lankytojus, Rokiškio krašto muziejui prireiks dvejų metų sugrįžti į ankstesnę situaciją.
Neišvengta ir antro karantino. Imta laukti gruodžio 10-osios, kuomet muziejams vėl bus leista atverti duris, betgi COVID-19 pareikalavo naujų ir griežtesnių sąlygų.
Tačiau per karantiną muziejus nesiliovė stebinęs virtualiais projektais – didino žinomumą. Per šiuos metus Rokiškio krašto muziejaus feisbuko paskyros lankytojų skaičius išaugo iki 6 tūkst., arba jų padaugėjo beveik trimis tūkstančiais.

Reklama


Realios ir virtualios galimybės

Per karantiną ir tarpukarančiu Rokiškio krašto muziejus vykdė projektus, rengė parodas, virtualioje erdvėje pasakojo apie fondų eksponatus, organizavo konkursus ir viktorinas, nuotolines edukacijas, įfilmavo pasakojimus, dalyvavo Anglijos Jorkšyro muziejaus socialiniame tinkle Twitter mestame iššūkyje – dalintis neįtikėtinų eksponatų nuotraukomis. Su visu pasauliu rokiškėnai dalinosi gražiausių, nuobodžiausių, šelmiškiausių, kraupiausių, mirtiniausių ir kitų saugomų daiktų nuotraukomis.
Rokiškėnai stebino ir džiugimo dvaro rūmų apšvietimu: lapkričio 17-ąją, minint Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną rūmai nusidažė purpurine spalva, lapkričio 23 d. trispalve nusidažė Rokiškio krašto muziejaus Laisvės kovų istorijos muziejus Obeliuose…
Net karantino metu Rokiškio krašto muziejus rado išeitį, kaip eksponuoti Prakartėlių konkursinę parodą.


Prakartėlės – oficinų languose

1998-aisiais Rokiškio krašto muziejus pradėjo rengti prakartėlių parodą. Šiemet ji – jau 17-oji. Tikėdamiesi, kad nuo gruodžio 10 d. lankytojai į muziejus jau bus įleidžiami, Rokiškio muziejininkai šiųmetės prakartėlių konkursinės parodos darbus eksponavo dvaro salėse. Kai karantino sąlygos buvo pakeistos, prakartėlių parodą muziejus parengė abiejų oficinų languose. Pirma paroda buvo iš kolekcijos fondų. Pro langus galėjai apžiūrėti 14 ant plačių palangių išdėliotų prakartėlių. Išlaikyta jų įvairovė – darbai iš molio, šamoto, medžio, popieriaus, šiaudų. Bene seniausia – 1999 metų rokiškietės Editos Miškūnaitės prakartėlė. Prieš kelias dienas ant palangių pradėti kelti prakartėlių konkursinės parodos darbai. Iš viso šiemet sulaukta 50 prakartėlių, parodoje dalyvauja 12 šalies rajonų, dvi prakartėlės iš Latvijos Neretų miesto.

Parko takeliais…
Parko takeliai vilioja keliauti iki senos klėties, kur eksponuojama visa muziejaus prakartėlių kolekcija. Durys viliojančiai atviros, bet pamatyti čia sukauptą prakartėlių lobyną gali tik per tinklą, neleidžiantį įeiti vidun. Vis dėlto gausybės prakartėlių įspūdis išlieka.Pirmą kartą viešai eksponuojama Rokiškio krašto muziejaus vasaros projekto prakartėlė. Malonus pasivaikščiojimas Tyzehauzų alėja – didžioji prakartėlė puošia Rokiškio Nepriklausomybės aikštę. Žmogaus ūgio figūros – ant jų tai sninga, tai lyja – žavi mažus ir suaugusiuosius.


Jei tikiesi verslo sėkmės

Nemalonų karantino jausmą slopina ir dvaro parko danieliai. 2016 m. aptvarą jiems įrengė Rokiškio verslo klubas, pirmus du danielius atvežė verslininkas Aidas Stainys iš savo danielių parko Parokiškio kaime.
– Danieliai didina muziejaus žinomumą: rokiškėnai ar jų svečiai, atėję į Rokiškio dvaro parką, būtinai aplanko danielius, gėrisi jais, maitina juos. Šiuo metu turime septynis danielius. Jau beveik esame įsitikinę, kad vasarą sulauktas mažylis – patelė, ir tuo labai džiaugiamės, – temainfo.lt pasakojo muziejaus direktorė N. Šniokienė.
– Ar didelė užduotis – išmaitinti tokią bandą? – teiravomės direktorės.
– Negalėčiau pasakyti, kad tai – visai paprastas dalykas. Tačiau tariamės su ūkininkais, daržininkais. Noriai danielius maitina parko lankytojai. Turime tris užduotis: kad danieliai būtų pašerti, jaustųsi sotūs, džiugintų savo gražumu. Kaip mums sakė profesionalūs medžiotojai, danielių sveiką mitybą charakterizuoja patinų ragai. O mūsų danielių ragus medžiotojai labai giria, – sakė direktorė.

Kaip teigia muziejininkai, maistui danieliai neišrankūs – noriai graužia obuolius, morkas, kukurūzus, skabo krūmų šakeles, neatsisako riekės duonos ar batono.
Rokiškėnai myli danielius. Helovyno proga Panemunėlio ūkininkai atvežė jiems visą priekabą moliūgų.
Teigiama: tikiesi verslo sėkmės, aplankyk Rokiškio dvaro danielius.


temainfo.lt