Rokiškio rajono sausringas laikotarpis artėja prie pavojingo reiškinio

Šieną grėbia du kartus

– Labai gera vasara, – apie šiųmetę kalba poilsiaujantieji.

Sunkiau žemdirbiams. Mažiems, ne itin turtingiems, – ir visai pragaištis.

– Niekada taip nebuvo, kad po šienapjūtės talkos eitume pergrėbstyti lauko – suspaudėm dar kelis rišulius šieno. Truks pašaro, ir nežinia, ar turėsim jo iš kur nusipirkti, – sakė rokiškietė, apie 10 ha ūkio savininkė.

Ir šienauti jau pavėluota: šiemet tai reikėjo daryti gegužės pirmoj dekadoj, nors šienapjūtės šventė ir laikomos Antaninės, birželio 13-oji. Dabar žolė kieta, nesultinga, net džiovinti jos beveik nereikia.

Ūkelis guodžiasi ir senkančiu šuliniu. Senyvi žmonės bijosi, kad ir daržų nebebus kuo palieti.

 

Tik per sprindį…

– Ar nebus bado? – klausėme Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkės Dalios Lūžienės-Matijonienės.

– Taip baisiai nebus. Žemės ūkio ministerijos specialistai skaičiuoja, kad derlius mažesnis bus trečdaliu. Nors, ko gero, ne visuose ūkiuose vienodai. Teko važiuoti pro Lukštus: žieminiai javai gelsta, o vasariniams ir lietus nebepadėtų. Nuostoliai didžiuliai. Kai kurie ūkininkai jau planuoja vos per sprindį didumo vasarojų aparti, ruošti dirvą žiemkenčiams. Situacija kasdien prastėja… – sakė ji.

 

Kranelis neatsisuks

Rokiškio rajono savivaldybės Žemės ūkio vedėja Jolanta Jasiūnienė pripažįsta: sunkiai šiuo metu žemdirbiai gyvena, į dangų žiūri.

Anot vedėjos, žemdirbių situaciją jau svarstė rajono Ekstremalių situacijų komisija: lietaus nebuvo 6–7 dienas, tad situacijos ekstremaliu reiškiniu nepavadinsi.

Ūkininkai, žinia, tikisi Vyriausybės paramos. Rajonuose, kur paskelbta sausros sukelta ekstremali situacija, žadama netaikyti sankcijų ūkininkams, nepasieksiantiems projektais įsipareigotų rodiklių, žadamos išmokos avansu.
– Bet ir pripažinus situaciją ekstremalia debesų kranelis neatsisuks, – sakė Rokiškio rajono savivaldybės Žemės ūkio vedėja.

 

Kiek dienų nelijo?

Kaip skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, mūsų šalyje sausra yra vertinama pagal Selianinovo hidroterminį koeficientą. Tai kritulių kiekio ir oro temperatūros sumų santykis per 30 dienų laikotarpį, kai vidutinė paros oro temperatūra yra aukštesnė nei 10 l. pagal Celsijų.

Praėjusią savaitę medijos skelbė penkis sausros apimtus rajonus. Be to, žadėta: jei šią savaitę nelis, pavojingu meteorologiniu reiškiniu bus pripažinta situacija Varėnos, Vilniaus, Šalčininkų, Elektrėnų, Kaišiadorių, Birštono, Druskininkų, Jurbarko, Kazlų Rūdos ir Kupiškio rajonuose.

Kupiškio rajono Žemės ūkio ir bendruomenių skyriaus vedėjas atostogauja, o per karščius likusieji negalėjo atsakyti, ar pirmadienio lietus bent kiek atitolino sausros pavojų…

 

Toks lietus situacijos nepakeitė

Kaip temainfo.lt sakė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos Meteorologinių stebėjimų poskyrio vyriausioji specialistė Justina Kazlauskienė, pirmadienio lietus nei Rokiškio, nei Kupiškio rajonuose situacijos nepakeitė: terminas, reikalingas skelbti stichinei sausrai, yra susijęs su krituliais, tačiau nereikėtų to suprasti tiesiogiai – skaičiuojamos ne dienos be lietaus. Koeficientas, naudojamas sausringumui vertinti, priklauso ne tik nuo kritulių, bet ir nuo oro temperatūros.

– Tai, kad vieną ar kelias dienas palijo, ne visada reiškia, kad sausra baigiasi, – viskas priklauso nuo kritulių kiekio, – teigė meteorologė J. Kazlauskienė.

 

Iki stichinės sausros dar toli

Anot meteorologės, birželio 11 d. Kupiškio rajone buvo pasiekti kol kas tik pavojingo meteorologinio reiškinio – sausringo laikotarpio rodikliai. Sausringas laikotarpis rajone tęsiasi, tačiau iki stichinės sausros dar toli.

– Rokiškio rajone situacija kiek geresnė – nors čia yra labai sausa, tačiau kol kas dar nėra pasiekti ir pavojingo meteorologinio reiškinio rodikliai. Jeigu gausiau nepalis, sausringas laikotarpis, kaip pavojingas meteorologinis reiškinys, Rokiškio rajone bus skelbiamas nuo birželio 17-osios, – sakė meteorologė.
Sinoptikai lietaus vis dar neprognozuoja.

 

Rita Briedienė

Reginos Aukščionytės nuotr.