Rokiškis: koks jis bus po dviejų dešimtmečių?

Meras Vytautas Vilys (kairėje) ir verslininkas Algis Narutis


Rugpjūčio 28 d. Rokiškio rajono verslo ir valdžios atstovai rinkosi aptarti miesto ir rajono verslumo situacijos, įvertinti galimybių.

– Kaip pritraukti investicijų į Rokiškio rajoną? – tokią svarbiausią užduotį renginiui kėlė jį inicijavęs Vilniaus rokiškėnų klubo „Pragiedruliai“ pirmininkės pavaduotojas Algis Narutis, autoserviso ir remonto bendrovės „Amanda“ vadovas, didelis savo krašto patriotas ir jo veiklų iniciatorius. Dalyvauti Rokiškio verslo ir valdžios susitikime jis pakvietė Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentę Evaldą Šiškauskienę ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentą Robertą Dargį.

Svečiai, išklausę mero Vytauto Vilio, Seimo nario Vytauto Saulio, Rokiškio krašto muziejaus direktorės Nijolės Šniokienės, UAB „Daivida“ vadovo Vidmanto Kanopos, UAB „Ivabaltė“ generalinio direktoriaus Irmanto Tarvydžio, verslininko, „Rotary“ klubo nario Leonardo Šablinsko ir draudimo bendrovės „If…“ Šiaurės regiono verslo direktoriaus Algio Čepulio, apibendrino girdėtas kalbas.

– Jūsų tokia mažytė bendruomenė, o jūs visai nebendraujate. Mes, vilniečiai, kas dvi savaites su Zuoku rengiame „Verslo pusryčius“ ir randame apie ką pakalbėti. Jūs turbūt neturit problemų, todėl ir nebendraujat, – kalbėjo E.Šiškauskienė.

– Rokiškėnams būtina konsoliduotis, – sakė R.Dargis.

Meras V.Vilys apžvelgė krašto situaciją: Rokiškio rajonas savo plotu ir gyventojų skaičiumi – vienas didžiausių šalyje, per nepriklausomybės laikotarpį praradęs apie 20 proc. žmonių ir dabar jų skaičiuojantis apie 34 tūkst. Miesto gyventojų skaičius nuo 17 tūkst. nukrito iki 15 tūkst. Kaime gyvena 56 proc. visų rajono gyventojų.

Rokiškėnai turi stiprią maisto pramonę: bendroves „Rokiškio sūris“, „Daivida“, „Bajorų žuvis“, „Obelių spirito gamykla“, „ Obelių aliejus“ , rajone veikia 7 kepyklos… Meras paminėjo ir krovinių pervežimo, statybos, medienos perdirbimo įmones…

Apie 2 tūkst. rokiškėnų neturi darbo, rajone gyvena 19 tūkst. darbingo amžiaus žmonių.

– O kiek rajone yra dirbančiųjų? – paklausė R.Dargis.

Į šį klausimą negalėjo atsakyti nei rajono meras, nei renginyje dalyvavęs Panevėžio teritorinės darbo biržos Rokiškio skyriaus vadovas Virginijus Strazdas.

UAB „Daivida“ vadovas V.Kanopa iš tiesų gali didžiuotis sukūręs apie 150 darbo vietų. Bendrovė, rinkai siūlanti mėsos gaminius, beveik nesinaudoja kitų paslaugomis: superka gyvulius, patys juos skerdžia, vysto mėsos ir jos produktų gamybą, produkciją tiekia prekybininkams. Bendrovė yra organizavusi net savo objektų apsaugos sistemą.

Jau 18 metų gyvuojanti įmonė šiandien labiausia pasigenda technologų. Specialistų stygius – vis labiau aštrėjanti problema.

– Per metus už elektrą sumokame apie 60 tūkst. litų. Per brangu, – sakė verslininkas.

Jis prisiminė ir savo vadovavimo rajonui laiką: nei tada, nei dabar nepavyksta įveikti takoskyros tarp verslo ir valdžios.

– Tai ne bėdų turgus, – taip savo kalbą pradėjo UAB „Ivabaltė“ generalinis direktorius I.Tarvydis.

Anot jo, rokiškėnai nesugeba išnaudoti to, ką turi: aikštės, bažnyčios, muziejaus…

– Nieko nedarant per metus muziejų aplanko 40 tūkst. turistų. O jei kažkas būtų daroma? – klausė I.Tarvydis.

– Niekas nieko nepastatys – aš tai kartoju visiems! – nei Lietuvai, nei kiekvienam atskirai. Ar miestas turi viziją? Koks jis bus po 20 metų? Ar rajonas turi ką pasiūlyti investuotojams? Kokį išgirdome konkretų pasiūlymą? Labai įdomu, kai merai panašiuose renginiuose savo kalbą pradeda galvų konstatavimu – kiek rajonas turi gyventojų… O kiek yra vyrų, kiek moterų, koks jų išsilavinimas, kokios jų kompetencijos, kiek yra mokinių, kiek jų išvyks ir kiek žada grįžti? Neužtenka plikos žemės politikos. Prabilkit apie verslo visuomenę. Ką ji gamina? Kiek gamina? Kokios pagrindinės verslo problemos? Štai Lietuvos baldininkai beveik už 2 mlrd. litų gamina įmonei „Ikea“. Gal ir Rokiškyje gali atsirasti kažkoks cechas? Neturit savo rajono nuotraukos. 2021 m. šalyje liks apie 2,6 mlrd. gyventojų. Nemenka jos dalis bus pensininkai. Maži miestai numirs ir nebe atsigaus. Jau dabar miršta. Net 7 mlrd. litų bendrojo vidaus produkto sudaro Europos Sąjungos lėšos. Numeskit juos ir pamatysit Lietuvos veidą, – vienu atsikvėpimu išsakė R.Dargis.

A.Narutis prisipažino išnagrinėjęs savivaldybės administracijos parengtą demografinių, socialinių ir verslo situacijų suvestinę.

– Skaičiai neveikia. Tarp jų tarsi nėra sąsajos. Versle arba kyli aukštyn, arba bankrutuoji. Turėtume bent kartą per metus susirinkti taip, kaip šiandien, ir kartu ieškoti išeities – sakė A.Narutis.

– Nežinoma, į ką pozicionuoti, –- lyg ir patarė E.Šiškauskienė.

Ji kalbėjo apie tai, kad šalyje nėra turizmo strategijos. Ūkio ministrai keičiasi per dažnai: dešimtmetis matė 8 ministrus. Turizmo per metus skaičiuoja 10,8 proc. augimo tempą. Kuri kita ūkio šaka taip auga? Tačiau šalies Vyriausybei turizmas neegzistuoja. Estai iš savo biudžeto šiai ūkio šakai kasmet skiria 16 mln. litų. Skiria nė nesidairydami. Būtina jungtis į asociacijas ir spręsti problemas kartu, remiantis jau turima patirtimi.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija bendradarbiauja su Vilniaus teritorine darbo birža. Kartu rengia projektus, padedančius jauniems žmonėms įgyti virėjo, barmeno, padavėjos specialybes, kuria ir gerina minėtų specialybių įvaizdį. Bendras šių įstaigų renginių ciklas „Būk matomas“ kviečia jame dalyvauti aukštųjų ir profesinių mokyklų studijas baigusius absolventus: parengti specialistai supažindinami su darbdaviais, stokojančiais kvalifikuotos darbo jėgos. Asociacija organizuoja seminarus, mokymus, diskusijas, darbo muges…

Nė viena Rokiškio maitinimo ar apgyvendinimo įmonė nėra šios asociacijos narė. Tik dvi aplinkinių rajonų įstaigos galėtų tuo pasigirti: Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos viešbutis bei VšĮ „Utenos kolegija“.

Muziejininkams verslininkai papriekaištavo dėl to, kad puiki edukacinė programa „Sūrio kelias“ nenumato galimybės nusipirkti sūrio, valdžiai – kad neatsako į rotariečių siūlymą sudaryti sąlygas laisvuose valstybinės žemės plotuose kurtis emigrantams…

Rokiškio muziejuje beveik kas savaitę vyksta seminarai, koncertai. ES pinigais iš 15 dvaro statinių puikiai restauruoti 5, parengta edukacinių programų vaikams ir suaugusiesiems, muziejus modernizuotas ir yra vienas labiausiai lankomų vietų šalyje.

– Dėkoju, kad ir šiandien susirinkote būtent pas mus, – sakė Rokiškio krašto muziejaus direktorė N.Šniokienė.

Tegul ir nelabai produktyvus, tačiau valdžios ir verslo susitikimas įvyko. Savivaldos atstovai tylėjo, nė sakinio neištarė ir renginyje dalyvavusi VšĮ „Versli Lietuva“ atstovė Rokiškio rajonui. Renginyje nedalyvavo Rokiškio verslo asociacijos pirmininkas, ar bent jos nariai… Dar nėra bendrystės, bet čia ji galima. Visuomeninių ir net labai brangių projektų Rokiškio verslininkai yra įvykdę ir tebevykdo labai daug. O Rokiškio savivaldybėn dairosi kitų rajonų savivaldybės: vien kelių remontui rokiškėnai šiemet įsisavins 34 mln. litų…

Vis dėlto dar trūksta rajonui lyderio įtakos, vis dar nežinoma, ką miestas planuoja nuveikti per artimiausius 20 metų.


temainfo.lt