Pradžia » Aktualu » Šalies gyventojai – apie Kupiškį

Šalies gyventojai – apie Kupiškį

Publikavimo data: 2018-07-04

Ką apie Kupiškį žino kitų Lietuvos regionų gyventojai, atsako Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta apklausa, kurią inicijavo kupiškėnų visuomeninis sambūris „City Alumni Kupiškis“. Lietuvoje Kupiškio įvaizdis – teigiamas, tačiau miestas bemaž neišsiskiriantis kitų panašaus dydžio šalies miestų kontekste – taip būtų galima apibendrinti tyrimo rezultatus.

„Ką žinote apie Kupiškį?“, – toks klausimas respondentams buvo pateiktas „Vilmorus“ periodiškai atliekamoje „Omnibus“ apklausoje. Reprezentatyvi apklausa, kur visi gyventojai turi vienodą tikimybę patekti į apklausą, vyko šių metų balandžio 6–15 dienomis, buvo apklausti 1 002 suaugę Lietuvos gyventojai. Klausimas buvo „atviras“, be iš anksto pasiūlytų atsakymų variantų.

Apklaustųjų 27 proc. Kupiškį įvardino kaip „miestą“, 14 proc. – kaip „miestelį“, 8 proc. – kaip rajono centrą, 36 proc. – į klausimą neatsakė. Konkretesnius Kupiškį apibudinančius bruožus ar objektus paminėjo 15 proc. respondentų.

Pasak „Vilmorus“ direktoriaus dr. Vlado Gaidžio, Lietuvos gyventojų atsiliepimai apie Kupiškį daugiausia šilti, dažniausiai paminėti akcentai – marios ir bažnyčia; pastebimai išsiskiria etnografinių tradicijų žinomumas. Neigiamų atsiliepimų yra nedaug.

Analogiškos apklausos, kai norima sužinoti nuomonę apie konkretų miestą ar regioną, jų sociologinių tyrimų bendrovė nėra iki šiol atlikusi. Kupiškio alumnų noras įvertinti gimto miesto žinomumą Lietuvoje buvo intriguojanti užduotis.

– Nors Kupiškio žinomumas kuklus, tačiau lygiai tiek pat kiti Lietuvos gyventojai galėtų pasakyti, tarkim, apie Kelmę ar Raseinius, netgi ir apie Vilnių, jei reikėtų papasakoti, ką žino, pvz., apie Šeškinę ar Fabijoniškes, nors šiuose sostinės rajonuose gyvena ar apsilanko žymiai daugiau žmonių. Po penkerių ar dešimties metų atlikus analogišką apklausą, būtų galima spręsti, kaip miesto įvaizdis kinta. Tuomet būtų galima ieškoti priežasčių, įžvelgti tendencijas. Ši apklausa – atskaitos taškas, konstatuojantis dabartinę Kupiškio žinomumo situaciją, – sako sociologas.

„Vilmorus“ apklausa atsako į klausimą, ką apie Kupiškį mano bei žino kiti Lietuvos gyventojai, o ką apie savo miestą ir kraštą mano patys kupiškėnai, kaip įsivaizduoja Kupiškio ateities perspektyvą – atsakymų ieškoma kitoje „City Alumni Kupiškis“ atliktoje apklausoje „Vizija Kupiškiui“. Šios apklausos apibendrintus rezultatus patieksime liepos mėnesį.

 

Taigi, ką žinote apie Kupiškį?
Daugiausia apklaustųjų paminėjo penkis įsiminusius Kupiškio gamtos, architektūros ar kultūros objektus.

Kupiškio marios (4,6 proc.): „gražios Kupiškio marios“, „Kupiškio marios labai puikios“, „mariose yra žuvies“, „ežere daug vėžių“;

Kupiškio bažnyčia (3,1 proc.): „labai graži bažnyčia“, „girdėjau, kad graži bažnyčia“;

„Kupiškėnų vestuvės“          (1,4 proc.): „gražios kupiškėnų vestuvės“, „kažkada buvo spektaklis „Kupiškėnų vestuvės“, „Kupiškėnų vestuvių“ spektaklis išgarsino Kupiškį“, „gražūs vestuvių papročiai“;

 „Etnografija, tradicijos“      (2 proc.) „Kupiškėnų liaudies tradicijos“, „etnografijos muziejus“, „senųjų tradicijų puoselėjimas“, „ten gyvena kupiškėnai su savo tarme ir papročiais“, „graži šnekta, etnografijos muziejus, senoviniai verslai, ansambliai“, „pavyzdinis autentiškumo palaikymas“;

Daina „Kupiškėnai geri žmonės“ (0,7 proc.).

Kiti teigiami paminėjimai: „daug tiltų, skulptūrų, parkų“, „Kupiškio centre gražus fontanas, marios“, „tvarkingas miestas“, „gražus miestas prie Kupos upės“, „švarus ir gražus rajono centras, miestas“, „labai priimtini žmonės ten gyvena“, „senas Lietuvos miestas“, „gamina gerą alų“, „miestas su gražiais parkais ir tvenkiniais“, „nedidelis, gražiai švytintis miestelis“, „jaukus miestas Aukštaitijoje“, „Kupiškis – įdomus lankytinų vietų miestas“, „tvarkingas miestas, skulptūromis garsėja“, „senoviškas miestas“.

Neigiamų paminėjimų buvo nedaug: „pagal statistiką – daugiausia savižudžių“, „pramonės beveik nebeliko“, „baigia žmonės išmirti, išvažinėja užsidirbti, čia nėra kas veikti“, „darbus gauna giminės, pažįstami ar už kyšius“, „žmonės į užsienį lekia, valdo miestelį keli pralobę ponai, o žemes dirba buvę kolūkių pirmininkai“, „nieko čia nebėra, žmonės išvažiuoja, įmones panaikino“, „baisi autobusų stotis“, „nelabai žinau, tik žinau, kad į barą žmonės eina kaip į banką pasiskolinti pinigų (pats mačiau)“, „provincijos miestelis, nėra pramonės“, „klesti bedarbystė“, „mažai turistų lankoma vieta“.

 

„City Alumni Kupiškis“  iniciatoriai

Komentarai (15)

 1. Rokas iš Biržų parašė:

  Nemažai žinančių 🙂

 2. Pensininkė parašė:

  O ką daugiau žinoti? Įvaizdis nebuvo formuojamas niekada. Dabar irgi. Jei kas ir pavyksta geriau bent kiek, visuomenei neperteikiama.

 3. Liūdna parašė:

  Poryt LIEPOS 6-oji, o Kupiškyje nė vieno valstybės dienos akcento, nėra normalaus skelbimo apie himno giedojimą. Visas miestas tarsi klykia apie STIchijas. Negi Kultūros centrui kaip organizatoriui labiau rūpi šou, o ne viena iš svarbiausių dienų Lietuvos istorijoje? Kodėl taip?

 4. Labai liūdna parašė:

  Turbūt ten dar sovietinis Lietuvos istorijos suvokimas? Kažkaip nesinori tikėti, bet.

 5. Anykščiai parašė:

  Tai darykit gerus darbus. Bent jau gyvenkit gerai. Kaip Erlickas sako, viską reikia išbandyti.

 6. Marius Skrupskis parašė:

  Liūdėtojai jus 😀 Gėrai kad yra STICHIJOS, kas butu be ju? Kitas klausimas ka jus darot dėl to giedojimo? Yra ir Liepos 6d. renginys, reikia tik pastebėti skelbimus 😀

  Ir anoniminiai argumentai verti 0 ;]

 7. Būsima studentė parašė:

  Nepažįstamasis Mariau, mane tėvai ir mokykla mokė mylėti Lietuvą, gerbti jos praeitį, todėl gerai suprantu liūdinčius dėl nepakankamos pagarbos krašto istorijai. Keista, kad vaizdo medžiagoje nekviečiama vieningai paminėti Lietuvą giedant himną, o tik kvietimas į antrąją dieną. Labai keista. O komentatorių vertinimas 0 (nuliui) pasako apie paties nepagarbą diskutuojantiems. Visiems gražios šventės.

 8. parašė:

  Nežinomas Mariau , anoniminiai komentarai atsiranda dėl demokratijos stokos . O tamstai iki to nulio dar augti ir augti…

 9. Tikrai taip parašė:

  Mariau, pats supranti sakydamas „kas būtų be jų“, kad Kupiškyje svarbiausia Stichijos, o ne šimtmečiui skirta pagarba Lietuvai. Džiugu, kad Kupiškyje dar yra patriotų, kurie pasako kas yra svarbiau.Bet ar tamsta šitai suprasi?

 10. Janins parašė:

  Kokie gražūs Šimonių,.Subačiaus, Juodpėnų ir kt. kvietimai susitelkti ir rytoj giedoti tautos himną. Kupiškis vis atsilieka. Kur skelbimai? Direktore Janušoniene, imkit pavyzdį iš kaimų.

 11. Aleksandras :) parašė:

  Už stichijas žinomesnės Kupiškėnų vestuvės, daina ir kt. dalykai. O stichijos – rajono šventė, kupiškėnams jos reikia – tai ir ok. Bet, taip, iki tikrų stichijų trūksta, nebent neformato atstovai, kasmet stichinę nelaimę suorganizuotų, bet kol kas jos dažniau ištinka Rokiškį ir Anykščius. Valstybės dienai ši šventė nei kenkia, nei padeda. Mindaugas, beje, 1253 m. karūnavosi gerokai su Rygos komtūru kupiškėniško alaus pritempę, buvo juk netoliese, kupiškėnų žemėse 🙂 . Himnas būtų gražu ir prasminga Vasario 16-ąją ant piliakalnio… o paminint 1253 metų įvykį?… gal daina „Kupiškėnai geri žmonas“ būtų visgi autentiškiau? Žinoma, skonio reikalas, bet valstybei, atrodo, ne 100, o 765 metai, bent jau liepos 6-ąją dera tai prisiminti ir giedoti himną sinkopuotu ritmu (sutartinių). Ne tai arba ne taip giedat gerieji ponai ir ponios :), todėl ir liūdna… Taigi, o Kupiškio žinomumas, kaip suprantu, ne toks jau prastas – didesnis už Rokiškio, Biržų ir …Anykščiai, ar tik ne žemyn patraukė? Užlipa visi į lajų taką, žiūri …lajos tos pačios …ir nulipa. Anykščiams reikia naujų lajų, kupiškėnams – stichinių nelaimių… turit rūpesčių brangieji :).
  p.s. Kūrybiškiau ir ne taip rimtai į viską pasižiūrim.,. geriau nebus, bet bus linksmiau.

 12. Biliūnas parašė:

  Dėl Anykščių, Aleksandrai, visai nusišneki. Atvažiuok savaitgaliais, pamatysi žmonių minią. O Stichijose kažkaip visko per daug. Zonos visai nereikalingos. Žmonėms reikia gero koncerto, mugės ir gerai pasivaišinti. Kupiškyje kažkoks chaosas.

 13. iš Laičių parašė:

  Ir mus kviečia gražus skelbimas padalinio kieme giedoti tautišką giesmę.

 14. Aleksandras :) parašė:

  Buvau pas Tave, Biliūnai, jau prieš 30 metų, gėlių padėjau, ilsėkis ramybėje, geras žmogus buvai, kai dar medžiojai kates…, bet Tu ir dabar teisus, taip. Šaunuoliai, kad privertėte lietuvius iš dyko buvimo į medžius Anykščiuose lipti, pasirodo, to jiems ir trūko. O chaosas Kupiškyje yra apgalvotas pagal scenarijų – stichijose turėjo būti kažkas susijusio su jomis, stichiško, štai ir sugalvojo chaosą, kad jo atsirastų reikėjo zonų ir etc. Bet, žinai, yra toks dalykas… Stichijos – laikinos, Lajų takas – laikinas… praeis laikas ir pasimirš, tegu linksminasi, jeigu jiems gerai, gerai ir mums. Blogai, kad kupiškėnams reikia gražių skelbimų/kvietimų, kad giedotų Tautišką giesmę, kitai negieda, nors Tu ką… o Jūs ir taip giedokit, be skelbimų ir kvietimų, bus tikrai stipru. Rimtai 🙂

 15. Biliūnas parašė:

  Aleksandrai, patikėk ir kupiš kėnai mūsų kaimynai gieda, bet tik pakiemiais, kaimuose. Sako pernai gražu ant piliakalnio buvo. O stichijų ir gamtoj pakankamai. Gražios šventės!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *