Savaitės policijos įvykių apžvalga: neatiduokite savo pinigų sukčiams!

Pradėti ikiteisminiai tyrimai

Birželio 25–liepos 1 dienomis Panevėžio apskrities policijoje pradėti 122 ikiteisminiai tyrimai: 21 ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl vagysčių (apvogti 5 gyvenamieji namai ar butai, 7 negyvenamos patalpos, 6 automobiliai, pavogtas automobilis, 2 – kitos vagystės), 34 ikiteisminiai tyrimai pradėti dėl smurto artimoje aplinkoje, 7 – mirties priežasčiai nustatyti, 5 – dėl viešosios tvarkos pažeidimo, 6 – dėl turto sugadinimo, 1 – dėl plėšimo, 4 – dėl sukčiavimo, 2 – dėl vengimo atlikti su laisvės atėmimu nesusijusias bausmes arba baudžiamojo poveikio priemones, 2 – dėl vengimo atlikti arešto, laisvės atėmimo bausmę arba sugrįžti į kardomojo kalinimo vietą, 1 – dėl papirkimo, 3 – dėl dingusių be žinios (iš jų 2 – nepilnamečiai), 2 – dėl neteisėto elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimo, 3 – dėl netikros elektroninės mokėjimo priemonės gaminimo, tikros elektroninės mokėjimo priemonės klastojimo ar neteisėto disponavimo elektronine mokėjimo priemone arba jos duomenimis. Į areštinę pristatyti 85 asmenys.

Nustatyti 121 Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso pažeidėjas. Iš jų 44 pažeidė viešąją tvarką (alkoholinių gėrimų gėrimas viešosiose vietose arba girto pasirodymas viešosiose vietose – 28, triukšmas – 10, specialiųjų tarnybų iškvietimas žinant, kad nėra pagalbos poreikio – 1.)

 

Priemonė blaivumui tikrinti

Birželio 30 d. Panevėžio apskrityje Kelių policijos tarnyba vykdė tikslinę policinę priemonę, skirtą transporto priemones vairuojančių asmenų blaivumo (apsvaigimo) tikrinimui, pėsčiųjų elgesio kelyje kontrolei, privalomų saugos priemonių naudojimo, asmenų pavojingai ir chuliganiškai vairuojančių transporto priemones kontrolei, dviratininkų daromų Kelių eismo taisyklių pažeidimų aiškinimui ir prevencijai, kitų Kelių eismo taisyklių prevencijai ir užkardymui.

Buvo patikrintas 71 transporto priemonės vairuotojas, išaiškinta 12 Kelių eismo taisyklių pažeidėjų: 1 neturėjo vairuotojo pažymėjimo, 1 nesegėjęs saugos diržo, 2 vairuotojai, kurių transporto priemonės nebuvo draustos privalomuoju draudimu arba neturėjo galiojančios techninės apžiūros, 8 dviratininkų pažeidimai (2 dviratininkai buvo neblaivūs).

 

Telefoniniai sukčiai

Šią savaitę Panevėžio apskrities policijos pareigūnai gavo nemažai pranešimų apie telefoninių ir elektroninių sukčių atakas. Tiek telefoniniai, tiek internetinėje erdvėje siaučiantys vagys suranda vis naujų būdų, kaip priversti žmones jais patikėti, ir išvilioja pinigus. Galima pagirti pilietiškus gyventojus, kurie šią savaitę pranešė apie įtarimus sukėlusias situacijas policijai, patys aklai nepatikėjo suklastotų banko pavedimų operacijų kopijomis ir neatidavė savo turto. Deja, gyventojai, ypač garbingo amžiaus asmenys, vis dar patiki telefonu paskambinusių asmenų pasakojimu apie neva įvykusias nelaimes jų artimiesiems ir tik atidavę savo santaupas, supranta, jog buvo apgauti. Dažniausiai sukčių aukos teigia žinojusios apie visus sukčiavimo būdus, bet, sulaukusios telefoninio skambučio ar į namus užsukusių nepažįstamų asmenų, patiki jais.

 

Policijos pareigūnai pataria!

Sulaukę nepažįstamų asmenų skambučio, neskubėkite pildyti jų prašymų. Apie įtartiną skambutį pasikalbėkite su kaimynais, artimaisiais, informuokite policiją.

Kuo beprisistatytų paskambinęs asmuo, jokiu būdu neatskleiskite jam savo asmens, elektroninės bankininkystės ir kitų duomenų.

Nepasitikėkite į namus užsukančiais nepažįstamais asmenimis, kurie prisistato kokių nors  įstaigų darbuotojais ir siūlo įvairias paslaugas Nerodykite susidomėjimo jų pasiūlymais ir neįsileiskite nepažįstamų asmenų  į namus.

 

Apsisaugokite nuo internetinių sukčių

Sunaikinkite visus nereikalingus dokumentus, ant kurių yra jūsų vardas ir adresas. Geriausiai tam naudoti dokumentų naikiklį. Nemeskite lauk nesmulkintų kvitų, sąskaitos čekių, debetinių ir kreditinių kortelių registracijos blankų, sutarčių su bankais ar net nereikalingų laiškų, ant kurių užrašytas jūsų vardas.

Reguliariai pasitikrinkite visus banko sąskaitos ir mokėjimo kortelės išrašus. Jei randate mokėjimų, apie kuriuos nieko nežinote, tuoj pat susisiekite su atsakinga institucija.

Niekada neduokite asmeninių ar sąskaitos duomenų niekam, kas į jus netikėtai to kreipiasi. Būkite įtarus, net jei jie teigia esą iš jūsų banko ar policijos. Paklauskite jų telefono numerių, patikrinkite, ar jis sutampa, ir tik tokiu atveju jiems perskambinkite. Galite būti tikri, kad bankas niekada neklaus jūsų PIN kodo, pilno apsaugos kodo ar slaptažodžio.

Nenaudokite to paties slaptažodžio daugiau nei vienai sąskaitai ir niekad nenaudokite internetinės bankininkystės slaptažodžių jokiems kitiems interneto tinklalapiams.

Jei kraustotės, apie tai nedelsiant praneškite bankui, išdavusiam jums mokėjimo korteles, ir visoms kitoms organizacijoms, su kuriomis turite piniginių reikalų. Paprašykite pašto dar bent metus persiųsti visus laiškus, ateinančius senuoju adresu į jūsų naują gyvenamą vietą.

 Jei įtariate, kad jūsų paštas vagiamas, susisiekite su artimiausiu pašto skyriumi. Patikrinkite, ar niekas neperadresavo jūsų laiškų jums to nežinant.

Jei jums pavogė ar jūs pametėte debetines ar kreditines korteles, iškart jas užblokuokite. Turėkite su savimi greitojo rinkimo numerius, kuriais tokiu atveju reikėtų skambinti.

Įsitikinkite, kad kiti žmonės negirdi ar nemato jūsų asmeninės informacijos, kai suteikiate kortelės numerius ar kitą informaciją internete, parduotuvėje ar telefonu.

Reguliariai patikrinkite savo asmeninio kredito bylą. Ją galite gauti banke, iš kurio ėmėte kreditą. Atkreipkite dėmesį į tai, kurios finansinės organizacijos ėmė jūsų informaciją. Yra ypač naudinga savo asmeninio kredito bylą tikrinti 2–3 mėnesius po to, kai pakeitėte gyvenamą vietą.

 

Kilus nors menkiausiam įtarimui, kad susidūrėte su sukčiais praneškite bendruoju pagalbos telefonu 112.

Būkite budrūs, neatiduokite savo pinigų sukčiams.

 

Karolina Miganovičienė

Panevėžio apskrities VPK komunikacijos grupės vyresnioji specialistė