Pradžia » Aktualu » Savivaldybių gerovės indeksas kupiškėnams, anykštėnams ir rokiškėnams nuotaikos nepakėlė

Savivaldybių gerovės indeksas kupiškėnams, anykštėnams ir rokiškėnams nuotaikos nepakėlė

Publikavimo data: 2018-11-13

Lapkričio 12 d. Vilniaus politikos analizės institutas visuomenę supažindino su tyrimu, kuriuo buvo nustatytas Savivaldybių gerovės indeksas. Jis apskaičiuotas įvertinus penkis – gyventojų socialinį ir fizinį saugumą, savivaldybių ekonomiką, švietimą ir demografiją – rodiklius. Tyrimas atliktas pasitelkiant 2017 m. statistikos duomenis.  Rodikliai buvo skaičiuojami 0–10 balų intervale, kur 0 – „labai bloga situacija“, 10 – „labai gera situacija“.

 

Socialinis saugumas

Socialinis saugumas įvertintas atsižvelgiant į socialinės paramos gavėjų, socialinės rizikos šeimų, nemokamą maitinimą gaunančių vaikų, ilgalaikių bedarbių skaičių bei vyrų ir moterų užimtumo santykį. Kupiškio rajono savivaldybė šioje kategorijoje surinko 3 balus ir iš 60 savivaldybių užėmė 57 vietą. Rokiškio rajono savivaldybė surinko 3.6 (49), Anykščių – 4.6 balo (36).

 

Fizinis saugumas

Vertinant fizinį saugumą atsižvelgta į saugumą keliuose, nusikalstamumą, medicinos pagalbos prieinamumą, mirštamumą nuo neužkrečiamų ligų, aplinkos tarša. Kupiškis šioje kategorijoje pelnė 5.4 balus ir šioje kategorijoje užėmė 29 vietą, Rokiškis – 3.6 (21), Anykščiai –  5.4 (28).

 

Gyvybinga ekonomika

Eonomikos gyvibingumą tyrėjai įvertino pagal vidutinį (NETO) atlyginimą, smulkių ir vidutinių įmonių skaičių, bendrą veikiančių įmonių skaičių, tiesiogines užsienio investicijas, bei užimtumo lygį (16–65 m.). Pagal šį vertinimą Kupiškio rajono savivaldybė surinko vos 0.9 balo ir aplenkė tik Kalvarijos (0.5) ir Zarasų (0.3) savivaldybes. Rokiškio savivaldybė įvertinta 1.4 balo (46), Anykščių – 1.5 (44).

 

Švietimas

Švietimo indeksas apskaičiuotas naudojantis duomenimis apie mokyklos nelankymą, 4–6 metų vaikų ugdymo aprėptį, dalyvavimą neformaliose vaikų švietimo programose, BUM būrelių lankomumą, lietuvių kalbos ir matematikos brandos egzaminų balus, abiturientų, įstojusių į universitetus ir kolegijas, procentą. Čia Kupiškio rajono savivaldybė įvertinta – 4.9 balo ir užima 27 vietą, Anykščių ir Rokiškio – 4.2 balo ir kartu su keturiomis savivaldybėmis dalinasi 41–46 vietas.

 

Sveika demografija

Įvertintas demografinės senatvės koeficientas 2017-ųjų pradžioje, NETTO migracija. Šioje kategorijoje Anykščių rajono savivaldybė užima paskutinę vietą iš visų savivaldybių. Ji įvertinta 1.0 balo. Kupiškio rajono savivaldybė surinko 2.4 balo ir šioje kategorijoje užima 55, Rokiškio – 2.5 balo ir 52 vietas

 

Susumavus rezultatus

Susumavus kiekvienos savivaldybės balus visose kategorijose buvo išvestas Savivaldybių gerovės indeksas. Pirmoje vietoje atsidūrė Vilniaus miesto savivaldybė, surinkusi 8.1 balo, antroje vietoje – Kaunas (6.7), trečioje – Neringos savivaldybė (6,6). Į dešimtuką patenka Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, Šiaulių miesto, Šiaulių rajono, Kauno rajono, Palangos miesto, Kretingos rajono ir Vilniaus miesto savivaldybės. Panevėžio miesto savivaldybė – 11 vietoje,

Bendras Lietuvos vidurkis siekia 4.5 balo.

Kupiškio rajonas įvertintas 3.3 balais ir su Alytaus bei Kelmės rajonų savivaldybėmis dalinasi 54–56 vietas, Anykščių –3.4 balo ir su Biržų savivaldybe dalinasi 52–53 vietas, Rokiškio rajono savivaldybė surinko 3.5 balo ir su Varėnos, Pagėgių, Akmenės ir Joniškio savivaldybėmis dalinasi 46 –50 vietas.

 

Planuoja skelbti kasmet

Kaip teigia patys tyrėjai, indekso tikslas – ne reitinguoti, bet vykdyti ilgalaikį stebėjimą, siekiant nuomonių formuotojams bei sprendimų priėmėjams suteikti objektyvios kontekstinės informacijos, didinti visuomenės informuotumą apie padėtį skirtinguose Lietuvos regionuose ir skatinti gyventojų pilietinį įsitraukimą į gerovės kūrimą savo gyvenamoje aplinkoje.

Vilniaus politikos analizės institutas Savivaldybių gerovės indeksą planuoja skelbti kasmet, pridėdamas naujų aktualių komponentų.

Parengta pagal vilniusinstitute.lt

 

Komentarai (23)

 1. Vigilė parašė:

  Jaučiam ir be jokių indeksų…

 2. Raminta parašė:

  Mazas miestas, mazas rajonas, ne kurortine vieta, toli nuo sostines ir Kauno, taigi normalu, kad didmiesciams ir kurortams negalime buti lygus. Bet miestas grazus, ramus, tvarkingas ir ypac bunant vyresnio amziaus labai gera vieta gyventi.

 3. Normalu parašė:

  Kai visos investicijos plaukia i Vilniu tai ko noret

 4. False parašė:

  Rokišky geriau nei Anykščiuos???? Nu jau, nu jau………..

 5. Uhanda parašė:

  Dabartinė valdžia labai daug padarė. Visi tą mato. Bet gadina reputaciją Šimonių žvaigždė. Charakterio būdas pralenda daug kur ir žmonėms tas būdas nepatinka. Būtų gerai jei padėtų suprasti kas nors, už ką balsuoti.

 6. S. Paulauskienè parašė:

  Galiu padėti suprasti ir apie Šimonių žvaigždę, ir apie kam nepatinkantį, bet ir daug kam labai patinkantį charakterio būdą, ir už ką balsuoti.

 7. Filman parašė:

  Ka taip kas nors nepartinis…….

 8. nepartinis parašė:

  Kai balsuoja, visi tampa partiniais, nes pasisako už partiją. Sovietiniais laikais į saugumą verbuodavo daugiausia nepartinius. Tad nežinia kas yra kas.

 9. Liūdna parašė:

  Situacija Kupškiui,6 vieta nuo galo, gelbsti tik švietimas.

 10. Ažuolas parašė:

  Anykščių meras nepartinis, nes neatsirado nei vienos partijos kuri priimtų. 8 vieta nuo galo.

 11. Valstietis parašė:

  Po Jaručio pagerinti socialinius klausimus per 2,5 metus yra neįmanoma. Reikia mažiausiai 10 metų. Mere, daug padaryta Kupiškyje, po metų kitų rodys kitus rezultatus.

 12. Gale parašė:

  Ar 6 ar 8 nuo galo.vis gale.joks svietimas negelbsti….
  Merui reikia dar vienos kadencijos..gal tada ir islipsim

 13. Pliusas parašė:

  Mera ir jo komanda gerbiu jau vien uz tai, kad Kupiski istrauke is skolu ir beveik nebeliko buvusiu valdziu palikimo-didziuliu skolu.

 14. ????? parašė:

  Kažin koks būtų rajono kultūros Janušonienės ir Bardausko indeksas?

 15. Pagyrimas parašė:

  Už švietimą atsakingi vicemeras Martinka ir Trifeldienė. Geriausi rajono rezultatai.

 16. Lazdelė parašė:

  Biblioteka organizuoja žymiai įdomesnius renginius negu kultūros namai.

 17. Prie Kupos parašė:

  Gaila, kad Bardauskas nuo kultūros nustūmė Martinką ir Trifeldienę. Būtų kita kultūros kokybė.

 18. Na, parašė:

  Jei būtų valdžia pasirūpinusi dėl verslo atėjimo (juk tikrai daug vėlavo darbo vietos) į Kraštiečius, rodikliukas būtų kiek gerėlesnis. O švietimas ir saugumas nedaug pavaldūs mūsiškei valdžiai.

 19. Na, parašė:

  Tą Šimonių žvaigždės istoriją teko aiškinti keliems žmonėms iš kitų Lietuvos vietų. Šaiposi. Tikrai nesižavi mero atkaklumu.

 20. Tijatras parašė:

  Tai kiek šiais finansiškai vargingais metais kainuos kalėdinis spektaklis? Kiek uždirbs režisierė ir kiti? Mere, susimąstykit ką darot. Rinkimams nepadės. Priešingai. Tokiu švaistymu mušat savo reitingus.

 21. Akylusis parašė:

  Mielieji nekabinkite laurų vainiko nei Martinkai , nei Trifeldienei niekas nevyksta be mero žinios , pritarimo ar nepritarimo, o Kupiśkio kultūros politika bus įvertinta ir manau greitai. Pozityvo tikrai daugiau….

 22. Graudu parašė:

  Gera kultūrą vertinti, kai iš biudžeto byra pinigai festivaliams, stichijoms, mažareikšmiams renginiams, komandiruotėms, dovanoms ir t.t. Tik niekas neatsiskaito kiek.

 23. Klausimėliai parašė:

  Prieš rinkimus paklausim ir išsiaiškinsim kiek ir už ką. Direktorė aktyvi socialdemokratė, socdemai labai aktyviai pradėjo reikštis spaudoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *