Šįkart rokiškėnų „Golgtos kelias“ suka į Kupiškio rajoną

Aštuntas žygis „Golgotos keliu“

Istorikė Diana Meškauskienė, muziejininkas Valius Kazlauskas ir Kupiškio rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Vytis Zavackas

Kaip skelbiama feisbuko paskyroje „Už laisvę augti”, gegužės 19 d. – Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena. Šia proga rokiškėnai jau aštuntą kartą rangia dviračių žygį „Golgotos keliu“.

„2012 m. apie 50 tuometinės Rokiškio „Romuvos“ gimnazijos istorijos mokytojų, rajono muziejininkų, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Rokiškio skyriaus narių, jaunųjų šaulių surengė dviračių žygį po partizanų kalinimo ir jų palaidojimo vietas Rokiškyje. Žygio maršrutai keičiasi, bet pats žygis tapo tradiciniu“, – teigia Rokiškio krašto muziejaus Laisvės kovų istorijos skyriaus vedėjas, koalicijos „Už laisvę augti“ narys Valius Kazlauskas.


Kodėl „Golgotos keliu“?

„Ant Golgotos kalno buvo nukryžiuotas Kristus. Tad kiekvienam suvokiama, ką reiškia eiti Golgos keliu. O dviračių žygiams mus įkvėpė rokiškėno, buvusio politinio kalinio šviesaus atminimo Konstantino Jasinevičiaus knyga „Golgotos keliu”. Knygoje pokario moksleivis aprašo vietas, kuriose jis kalėjo. Po tėčio mirties šią knygą išleido jo dukra Jūratė Čypienė. Ji irgi yra viena šio žygio organizatorių. Kryželį – meilės, vilties, ir tikėjimo simbolį, kartu su kameros draugais pagamintą kalėjime ir išsaugotą tremtyje, žygio organizatoriai pasirinko kaip simbolį“, – pasakoja istorikas V. Kazlauskas.

Nuo 2018 m. keliaujama aplinkinių rajonų laisvės kovotojų keliais: Zarasų rajono Antazavės apylinkėse buvo aplankytos laisvės kovų vietos, susijusios su legendiniais partizanais Streikais.


Rinksis Notigalės ežero pakrantėje

Šįkart „Golgtos kelias“ suka ir į Kupiškio rajoną. Savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Vytis Zavackas rekomendavo visiems susirinkti Notigalės ežero pakrantėje, kur yra tvarkinga poilsiaviete – puiki vieta susitikti Rokiškio ir Kupiškio žygio dalyviams. Netoli šios vietos, Notigalės pelkėje, yra partizanų bunkeris, slėpęs laisvės kovotojus. 1946 m. gruodžio 12-osios rytą didžioji jų dalis ir žuvo šiose pelkėse. Nužudytų partizanų kūnai išniekinti gulėjo Panemunėlio, Pandėlio miestelių aikštėse.

„Miestelio stribas sukapojo kūnus ir dalimis sumetė į šulinius prie Pandėlio malūno. 1989 m. kūnai buvo ištraukti ir palaidoti. Šie laisvės kovotojai – tai Pandėlio, Panemunėlio, Skapiškio apylinkių gyventojai“, – pasakoja V. Kazlauskas.

Tie, kuriems gruodžio 12-ąją pavyko išsigelbėti, slapstėsi Jutkonyse. Manoma, kad jie buvo išduoti. Sušaudytų vyrų kūnus, numestus Skapiškio aikštėje, laikė kelias savaites…

Kraštotyrininkas, iš Pandėlio kilęs Leonas Juozonis 1996 m. ėmėsi iniciatyvos atstatyti šį bunkerį: Kupiškio miškų urėdija talkino medžiagomis, rastus sunešė ir bunkerį atstatė Rokiškio ir Kupiškio kariai savanoriai.


Žygeiviams košę virs Kupiškio kareiviai

Balandžio pradžioje V. Zavacko pakviesti rokiškėnai apkeliavo visą po Kupiškio ir Rokiškio kraštą nusidriekusį 30 km žygio maršrutą. Šiomis dienomis bunkerį aplankys žygio dalyviai Pandėlio gimnazistai.

Pasiryžusieji keliauti „Golgotos“ keliu lankys istorines vietas, bendraus su muziejininkais, vietos bendruomenėmis – sudaryta galimybė jaunimui ne tik turiningai praleisti laisvalaikį, bet ir susipažinti su krašto istorija.

Skapiškyje žygeivius koše pamaitins Vyčio apygardos 5-osios rinktinės Kupiškio 504 pėstininkų kuopos kariai. Sustoję pailsėti Jutkonyse dviratininkai vaišinsis AB „Rokiškio sūris“ produkcija.

Gegužės 19 d. nuo Rokiškio Nepriklausomybės paminklo žygis prasidės 11 val., nuo Kupiškio bažnyčios – 12 val.

Parengta pagal feisbuko paskyrą „Už laisvę augti”


Vyčio Zavacko nuotraukos