Su Kupiškiu į nuotolinį pasitarimą jungėsi Seimo ir Vyriausybės nariai

Labai svarbus dalykas, galintis išsaugoti kad ir provincialų, bet padorų gyvenimą, – sveikatos sistemos orus funkcionavimas. Kiek tam skiriama dėmesio? Kupiškio ligoninei ir poliklinikai vadovauja vėl nauji žmonės. Svarbiausi yra du dalykai: kaip jie sugebės eiti pareigas ir kas jiems padės tvarkytis su užduotimis.


Šalies valdžia tarėsi su Kupiškiu
Kovo 26 d. Lietuvos Respublikos Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo iniciatyva, aštuoni iš 12 komiteto narių, sveikatos viceministrė Danguolė Jankauskienė, kiti ministerijos, Valstybinės ligonių kasos atstovai, Panevėžio teritorinių ligonių kasų direktorius Jonas Narbutas į nuotolinį pasitarimą jungėsi su Kupiškio rajono politine vadovybe ir sveikatos įstaigų vadovais. Dalyvavo Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas, vicemeras Augenijus Cesevičius, Savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Jakštas ir jo pavaduotoja Ingrida Bernotavičienė, Kupiškio rajono ligoninės vadovas Julius Panka, Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vadovas Raimundas Martinėlis.


Reikia sprendimų
Tai buvo problemų išsakymas, nuomonių išklausymas dėl vakcinacijos, paslaugų prieinamumo, medicinos įstaigų situacijos, šeimos gydytojų veiklos, kadrų problemų, darbo apmokėjimo bėdų…
– Nuolat teikiame siūlymus dėl skiepų nuo COVID-19 prioritetinių grupių plėtimo – daug atsižvelgta į mūsų patarimus. Ministerijai, Seimo sveikatos komitetui rašomi raštai, dėstoma situacija – šiame procese esame aktyvūs, – temainfo.lt sakė meras D. Bardauskas.
Anot rajono vadovo, buvo naudingas apsikeitimas informacija, tik reikia tam tikrų sprendimų.


Kalbama bet nedaroma
Savivaldybių problemoms įveikti būtini nacionaliniai sprendimai. Neatsitiktinai buvo sugrįžta prie Kupiškio rajono savivaldybės mero D. Bardausko bene 2015-ųjų siūlymo – rajoninių ligoninių steigėjais turi tapti valstybė ir savivaldybių tarybos.
– Kalbėta ir apie sveikatos įstaigų galimą reorganizavimą, optimizavimą – dalykus, apie kuriuos kalbama seniai, bet nieko nedaroma, – temainfo.lt sakė meras D. Bardauskas.


Kupiškis – ketvirtas
Anot Sveikatos reikalų komiteto pirmininko A. Matulo, kadencijos pradžioje į susitikimą su komiteto nariais buvo pasikviesti rajonų savivaldybių merai. Kalbėta buvo šešias valandas. Tada A. Matulas ir nusprendė: šešių valandų per mažai savivaldybių sveikatos problemoms aptarti – jo iniciatyva imta rengti nuotolinius 2 val. pasitarimus su atskiromis savivaldybėmis. Į tokius pasitarimus jau jungėsi Skuodas, Druskininkai, Raseiniai. Kupiškis – ketvirtas.


Kupiškio ligoninė nuskriausta
– Kiekviena nauja valdžia žada mažinti sveikatos priežiūros skirtumą regionuose, bet kol kas tik naikina pačius regionus, smukdo jų sveikatos sistemą. Vyriausybė neatsako į savivaldybių klausimus arba atsako ne laiku. Kupiškyje išryškėjo problema: čia turi būti ne mažiau kaip du greitosios medicinos pagalbos automobiliai, o vairuotojų etatų yra tik 0,98 – mažiau nei pusė. Kitą dalį dengia Savivaldybė. Net Konstitucijoje numatyta, kad būtinoji pagalba teikiama valstybės – ne savivaldybių – lėšomis. Raginu visas savivaldybes susitelkti ir atsisakyti šio išlaidavimo, – temainfo.lt sakė komiteto pirmininkas. A. Matulo nuomone, valstybė turi remti ir medikus, važiuojančius dirbti į regionus. Tai daro ir kitos valstybės, taip elgiasi Norvegija.
– Daugeliu požiūriu Kupiškio rajono ligoninė labai nuskriausta, – sakė jis.


Toks pasitarimas – ne paskutinis
– Dėkoju Kupiškio medikams už triūsą, rajono gyventojams linkiu sveikatos, nebijoti skiepų. Pažadu, kad toks pasitarimas su kupiškėnais – ne paskutinis. Tokią bendravimo formą gerai įvertino visi jos dalyviai – nešvaistomas laikas. Atvažiuoti į Kupiškį tekdavo visai dienai. Dabar per dvi valandas padirbėjome labai konstruktyviai. Po to dar susitikome su širvintiškiais. Net buvęs sveikatos ministras Aurelijus Veryga nuotoliniame pasitarime prisipažino, kad tokį susitikimą vertinęs skeptiškai, bet dabar pritaria – forma gera. Bendraujant problemos spręsis, – teigė A. Matulas.


Rita Briedienė