Už vaikų ir moksleivių koncertus moka tik bažnyčia

„Mano vaikas niekada nebuvo nei „Dainų dainelės“ laureatu, nei žada savo gyvenimą sieti su muzika. Tačiau jis yra tarp tų aktyvių mokinių, kurie nuolat koncertuoja mokyklos šventėse, dalyvauja rajono renginiuose, važiuoja, jei reikia, ir į kaimyninių rajonų moksleivių konkursus ir koncertus. Per mėnesį tokių renginių kartais būna du-trys. O kur dar repeticijos? Tai atima labai daug laiko. Anksčiau šie koncertai ne taip stipriai jausdavosi, bet vyresnėse klasėse vaikai nebesusitvarko su laiku: daug praleistų pamokų anksčiau ar vėliau atsiliepia pažangumui.

Be to, šio vaikų koncertinio triūso niekas labai ir nevertina. Visi taip ir supranta: atvažiuos, padainuos, pašoks, pagros. Žiūrėk, 14 asmenų kolektyvui įteikia kilogramą saldainių. Kartais jie būna supilti į firmos reklaminį maišelį, brangesnį už pačius saldainius. Ir: „Ačiū, vaikučiai.“

Teko dalyvauti renginyje, kuriame koncertavo 6-7 klasių mokinukai ir dešimtokė. Jų koncertas buvo išdėliotas per visą renginį: pašneka keli suaugusieji, ir eina vaikas dainuoti. Nuostabūs balsai pakerėjo visus. O aš svarsčiau apie tai, jog reikia būti beširdžiu – kankinti vaikus ilgas keturias valandas. Ar grįžę namo jie dar turės jėgų ruošti pamokas? Pagal savo vaiką žinau: jie nebeįstengs sėsti prie knygų.

– Ką jūs kalbat?! Jie patys labai nori koncertuoti, – sakė man viena mokytoja, kai jai priminiau, jog suaugusiesiems už tokį koncertą jo užsakovai sumokėtų“, – rašo portalo www.temainfo.lt lankytoja.

Vaikų koncertinius pasirodymus laiško autorė pavadino nepilnamečių eksploatacija.

Ką apie tai mano Kupiškio rajono savivaldybės administracija, klausėme Kultūros iš švietimo skyriaus vedėjo Rimanto Jociaus.

– Pasakykite, kas ir ką eksploatuoja, ir mes iš karto nutrauksime tokius dalykus.

– Ar manote, kad moksleivių koncertai jų laisvalaikio, o ir pamokų sąskaita yra normalu?

– Kas konkrečiai skundžiasi?

– Gal iš tiesų turėtų būti kažkoks fondas, kurio lėšomis vaikams būtų apmokama už koncertus.

– Už pristatymus mums niekas nemoka, ir mes niekam nemokame?

– Už kieno pristatymus jums reikėtų mokėti?

– Paskambinkit vėliau.

Paskambinome vienai kupiškėnei mamai. Jos dukra šiuo metu laiko abitūros egzaminus, šią merginą labai dažnai tekdavo matyti renginiuose.

– Vaikai patys labai nori koncertuoti. Laimėjusieji „Dainų dainelės“ atrankas į jokius pinigus nekeistų šios pergalės džiaugsmo, galimybės koncertuoti su simfoniniu orkestru. Jų tėvai – irgi, – sakė mama.

Pakalbinome Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos direktorių Albertą Mikulėną. Anot jo, koncertai yra mokytojo ir moksleivio susitarimas.

– Yra vaikų, kurie koncertuoja labai noriai, tačiau per visą savo praktiką turėjau ir tokių mokinių, kurie taip ir neįveikė scenos baimės, – koncertuoti jie tiesiog negalėjo. Koncerto užsakovų atsilyginimas iš tiesų visada būna toks pat – saldainiai arba tortas. Sutinku su tuo, jog geras ir gabus vaikas koncertuoja dažnokai. Ir – ko gero – būna visko: mokytojas nori atestuotis, jam reikia prisirinkti kriterijų, todėl jis aktyviau organizuoja koncertus. Kartais mokytojas gal ir papiktnaudžiauja vaikais. Tačiau nepatenkinti tėvai vis dėlto turėtų ateiti į mokyklą ar į Švietimo skyrių ir papasakoti apie tai, dėl ko jie yra nepatenkinti, – sakė direktorius.

Muzikos mokytoja, nepanorusi su šio teksto skaitytojais susipažinti viešai, pasakojo, jog mokinai ne kartą koncertavo bažnyčioje. Po koncerto dvasininkija visada perveda mokyklai pinigų; už gautas lėšas įsigyta koncertinių rūbų.

Visur, ko gero, reikalinga vadyba.

Rita Aukščionytė
Rimvydo Slapšinsko nuotr.