„Vaidiname žemdirbiams“ – rokiškėnų šventas susiėjimas

Kovo 4-ąją Rokiškis žiūrovus vėl pakvietė į Lietuvos profesionalių teatrų festivalį „Vaidiname žemdirbiams“. Šiemet jis – 30-asis, skirtas Teatrų metams.

Jubiliejiniam festivaliui būdingos pompastikos – nė ženklo. Šis renginys jau toks senas, jog rokiškėnų stebinti nebereikia – buvo šiltas ir jaukus bendravimas. Artėjančiam teatrų maratonui maloniai nuteikė tyzenhauziškas Rokiškio liaudies teatro kaukių ir kostiumų šokis bei iš Rokiškio kilusios dainininkės Jolantos Stumbrienės atlikta Sarah Brightman daina „Anytime, Anywhere“.

Nedaug atidaryme buvo ir istorijos – viskas labai žinoma: gimė festivalis 1985-aisiais, tuometinio valdininko Vytauto Sketerio iniciatyva. Rajono meras Vytautas Vilys šį faktą papildė: minėtais metais „Žiogelio“ kavinėje su V.Sketeriu susitiko „Rokiškio sūrio“ direktorius Antanas Trumpa ir Panevėžio dramos teatro aktorius Donatas Banionis – jų iniciatyvos užteko pradėti teatrinio festivalio epopėją.

– Aktoriams reikėdavo ne tik mieste spektaklius rodyti: 3-4 kartus jiems dar tekdavo vaidinti kaimo žmonėms; patys dar turėdavo  pamatyti „Rokiškio sūrio“, Rokiškio mašinų gamyklas… O  vakare jie – po tokių renginių tapę tikrais menininkais –  lipdavo ant Rokiškio kultūros namų scenos,  – linksmai pasakojo 22 metus šiam festivaliui vadovavęs režisierius Jonas Korenka, dabar  Naujosios Vilnios kultūros centro direktoriaus pavaduotojas, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos narys, beje, spektaklį pavadinęs „Šventu susiėjimu“.

Daug kas keitėsi: teatrai, rėmėjai, žiūrovai… Tris dešimtmečius nesikeitė tik festivalio pavadinimas. Būta kalbų jį keisti, tačiau tokiam žingsniui taip ir nesiryžtama. Jubiliejiniam festivaliui išleisto bukleto „XXX jubiliejinis Lietuvos profesionalių teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams 2014“, skirtas teatrų metams“ įžanginėje kalboje žemės ūkio ministras, festivalio globėjas Vigilijus Jukna taip ir rašo: „Šis trisdešimtasis „Vaidiname žemdirbiams 2014“ festivalis yra didžiulė dovana ir šventė ne tik Rokiškio miestui, bet ir visos Lietuvos žemdirbiams.“

Pavadinimas tapo giliu spaudu: žiūrovas buvo ir liko žemdirbiu… Galbūt. Kaip – galbūt – ir nuoširdus savivaldybės Kultūros, turizmo ir ryšių su užsienio šalimis skyriaus vedėjo Petro Blaževičiaus dėmesys sovietmečio vykdomajam komitetui – buklete net kelis kartus jis „kloniojasi“ šiai struktūrai.  Kaip sakė J.Korenka, ką daryti su tais rokiškėnais – jie visi išprotėję dėl teatro.

Rokiškio kultūros centro direktorė Nida Lungienė


Į sceną lipo festivalio siela, Rokiškio kultūros centro direktorė Nida Lungienė, rajono meras V.Vilys, skyriaus vedėjas J.Blaževičius, režisieriai Julius Dautartas, J.Vaitkus ir J.Korenka, politikai – Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, kultūros ministras Šarūnas Birutis, Seimo narys Vytautas Saulis.

Seimo pirmininkė, pati kilusi iš Rokiškio, sakė, kad jai be galo malonu, jog teatrų festivalis vyksta būtent šiame krašte, kad ne tik Vilniaus ar Kauno, bet ir mažų miestelių žmonės gali džiaugtis profesionaliais teatrais.

– Į visus kreipiuosi vienodai: teatro meno mylėtojai! – savo kalbą pradėjo kultūros ministras.

Ministras Š.Birutis festivalio atidarymo dieną sakė aplankęs Rokiškio dvarą, bažnyčią, apžiūrėjo miesto langines… Tai, anot jo, įkvepia gyventi ir kurti.

Režisierius J.Dautartas prisiminė 1987-uosius. Tais metais į Rokiškio festivalį jis atvežė Juozo Grušo „Mykolą Glinskį“, pripažintą to sezono geriausiu spektakliu, o J.Vaitkus – M.Koreso „Senelių namus“.

– Aš buvau labai jaunas, o Jonas Vaitkus – labai įžymus. Pagrindinį prizą laimėjo jis, – šypsojosi J.Dautartas.

Režisierius Julius Dautartas


– Čia taip dažnai lankausi, jog beveik visi veidai man pažįstami, – prajuokino salę ir režisierius J.Vaitkus, žiūrovus supažindinęs su festivalio „Vaidiname žemdirbiams 2014“ atidarymo spektakliu „Gronholmo metodas“. Tai ispanų dramaturgo Jordi Galcerano Ferero pjesė, kurią pastatė Lietuvos rusų dramos teatras, pernykščio festivalio pagrindinio prizo laimėtojas.

Režisierius Jonas Vaitkus


Spektaklio režisieriaus Agniaus Jankevičiaus pavardė nebuvo ištarta nė karto.

Beveik visą eilę užėmę skapiškėnai dėl to nebuvo patenkinti.

– Žinojau, kad Agniaus nebus. Tačiau labai gailiuosi nenupirkusi puokštės gėlių: būtų buvusi proga užlipti ant scenos ir bent paskelbti, kieno tai spektaklis, – temainfo.lt sakė Kupiškio rajono Skapiškio kultūros namų režisierė Vita Vadoklytė, kurios teatre „Stebulė“ kažkada vaidino dar moksleivis A.Jankevičius.

– Ar labai nusiminėt neišgirdusi savo sūnaus vardo? – klausėme spektaklį žiūrėjusios jo mamos Juditos Jankevičienės.

– Nesureikšminau to dalyko.

– O kodėl Agnius nedalyvavo?

– Jis labai užsiėmęs. Kauno dramos teatre jo laukia du spektakliai (Kovo 16 d. „Gelbėkime meilę“ ir kovo 18 d. „Akmenų pelenai“, aut. past.)

– Ar visus matėte sūnaus spektaklius?

– Ne. Gal tik trečdalį.

Į pokalbį įsijungė A.Jankevičiaus sesuo Gintarė:

– Ką tu, mama, ir tiek nematei…

– O kiek jis jau pastatė spektaklių? – klausėme.

– 30.

– Ar patiko „Gronholmo metodas“?

J.Jankevičienė:

– Turėčiau jį pažiūrėti dar kartą.

– Kodėl?

– Spektaklis nėra lengvas. Perteiktos šiandienos aktualijos – skaudžios ir sudėtingos. Norėčiau į spektaklį labiau įsigilinti.

– Ar Agnius dažnas svečias namuose, Skapiškyje?

– Labai retas.

Smagu, kad skapiškėnai atvažiavo į festivalį, kad nesupyko, neišgirdę Agniaus vardo. Festivalyje „Vaidiname žemdirbiams” režisierius A.Jankevičius dalyvauja jau trečią kartą.

Festivalis turi tokią tradiciją: žiūrovai gauna lapelius, ant kurių užrašytas žodelis „Taip“. Jei spektaklis nepatiko, lapelį reikia išlankstyti: jo viršuje lieka žodelis „Ne“.

– Tikiu, kad žiūrovai Agnių įvertino, – sakė V.Vadoklytė.

Režisierė Vita Vadoklytė

Jau senokai nesikeičia ir premijos: „Už geriausią spektaklį“ – 10 tūkst. litų (prizo steigėjas – Žemės ūkio ministerija); „Už geriausią spektaklį vaikams“ – 4 tūkst. litų (AB „Rokiškio sūris“), „Už geriausią moters vaidmenį“ – 2 tūkst. litų (UAB „Rokmelsta“), „Už geriausią vyro vaidmenį“ – 2 tūkst. litų (UAB „Audrupio paukštynas“), „Už geriausią antraplanį vaidmenį“ – 1 tūkst. litų (UAB „Duguva“), „Simpatiškiausią aktorių“  – 1 tūkst. litų (Kunigo švietėjo Jono Katelės labdaros ir paramos fondas) bei  „Žiūrovų prizas“ – 2 tūkst. litų (UAB „Lašų duona“).

Šių metų festivalio komisijai vadovauja savivaldybės Kultūros, turizmo ir ryšių su užsienio šalimis skyriaus vedėjas J.Blaževičius, jos nariai – Rokiškio kultūros centro režisierius Eligijus Daugnora, dailininkas Sigitas Daščioras, „Rokiškio sūrio“ bendrovę atstovaujanti Irena Pučinskienė ir Rokiškio kultūros centro direktorė N.Lungienė.


temainfo.lt
Pauliaus Briedžio nuotraukos