Rokiškio Krašto muziejaus tvenkinio juodosios gulbės sudėjo kiaušinį  – tikra staigmena ir muziejininkams, ir miestelėnams.

– Tai pirmasis šių paukščių kiaušinis ir labai vėlyvas – netrukus ruduo. Paukščiai peri pavasarį. Gulbė ne itin noriai tupi ant kiaušinio. Ji truputį per jauna būti motina ir, matyt, stokoja patirties, – praėjusį šeštadienį lankantis Rokiškio krašto muziejuje  temainfo.lt pasakojo  jo specialistas,  istorikas Valius Kazlauskas.

O šiandien jau vėl skambinam muziejininkams. Ar jau? Ne, dar ne…

Gulbės peri apie 35-38 dienas, todėl , jei viskas gerai, gulbiukas turėtų išsiristi antroje rugsėjo pusėje.

Juodųjų gulbių pora į dvaro tvenkinį atkeliavo iš Latvijos Cėsio miesto. Bendradarbiavimo sutartį Cėsio ir Rokiškio miestai pasirašė 2010 m. lapkričio 11 d., ir jau kitų metų pavasarį latviai rokiškėnams padovanojo gražuolius paukščius.

Cėsio miesto gyventojai juodąsias gulbes parsigabeno iš Portugalijos: Rokiškiui buvo padovanota pirmoji jų vada.

Tais pačiais metais muziejininkai paskelbė konkursą gulbių vardams rinkti. Daugiausia siūlymų sulaukė vardai Latas ir Lita. Ko gero turėjo būti Litas ir Lata, bet rokiškėnai daugiau garbės atidavė latviško pinigo pavadinimui.

Muziejininkai labai tikisi kad gulbiuką pavyks išperinti – teks vėl rinkti vardą.

Šiuo metu gulbės elgiasi neįprastai: pešioja pakrantėje sumirkusius augalus, graibo iš dugno nuskendusias medžių šakeles ir viską krauna čia pat, pakrantėje. Jos suka lizdą.

Šių paukščių poilsiui muziejininkai yra sukalę namelį, tačiau perėti jie rengiasi savo gūžtoje. Žiemoja juodosios gulbės muziejininkų įrengtose patalpose, dvaro rūsiuose: į šiltus kraštus jos neišskrenda.


temainfo.lt