Vėtros šokyje sukosi ir mirtis

Visą Lietuvą apskriejo žinia apie Aukštupėnų gyvenvietėje, esančioje šalia Kupiškio, žuvusią 38-erių moterį R.B. Jos gyvybę nusinešė praėjusį šeštadienį siautusi vėtra.

– Savo versijas spauda platino kaip tikrus faktus, o iš tikrųjų vėtra medį nulaužė visiškai; nei jo, nei jo dalies nebereikėjo baigti pjauti, jis gulėjo ant kelio nebeturėdamas jokios sąsajos su kelmu. Nelaimę sukėlė antras medis, augęs šalia nulaužtojo: nuo stipraus gūsingo vėjo jis lūžo beveik trijų metrų aukštyje,  – sakė viršininkas V.Greičius.

Apie tai, kad Aukštupėnų kaimo ribose Kupiškio-Vėžonių kelio važiuojamąją dalį užvirto medis, Kupiškio priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai  buvo pranešta praėjusį šeštadienį 18.19 val. Į įvykio vietą gaisrine autocisterna išvyko dviese – skyrininkas ir ugniagesys gelbėtojas. Jų teigimu, guoba gulėjo visiškai nulūžusi ir žmonėms grėsmės nekėlė, tik transporto priemonėms: pradėjo temti ir siaučiant pūgai vairuotojai galėjo nepastebėti gatvę užvirtusio medžio.

Gaisrinės automobilis stovėjo su įjungtais švyturėliais, todėl iš tolo buvo matyti, kad kelias prieš nuvirtusią guobą užtvertas. Abu vyrai apžiūrėjo medį, įvertino situaciją. Ugniagesys gelbėtojas pasiėmęs pjūklą pradėjo pjauti ant žemės gulintį medį, pradžioje ketindamas sau atlaisvinti praėjimą iš dešinės kelio pusės, palei nulūžusio medžio viršūnę; skyrininkas, apžiūrėjęs medžio lūžimo vietą, –  medis nuo kamieno buvo nutolęs apie 0,5 m atstumu –- įvertino ir šalia augusią guobą. Jis nepastebėjo jokių pavojaus žymių. Vyras nuėjo iš autocisternos paimti apsauginės juostos.

Gaisriniam automobiliui atvykus į įvykio vietą prie nulūžusio medžio nebuvo nė vieno žmogaus. Iš kur atsirado moteris? Niekas neabejoja, jog ji atėjo pažiūrėti, kaip dirba ugniagesiai. Kelią užtvėręs medis augo prie jos motinos sodybos. Anot skyrininko, moteris buvo perspėta pasitraukti iš šios vietos, nes čia likti draudė darbo sauga. Moteris išgirdo perspėjimą, apsisuko ir jau ėjo iš įvykio vietos.

– Ant žemės gulinčio nulaužto medžio šalinimo darbai buvo tik prasidėję. Siautė stipri pūga. Anot vyrų, jie nė neišgirdo lūžtant antrą guobą. Ji nė nelūžo: vėtra trijų metrų aukštyje nuo kamieno ją nusuko tarsi graižtą, ir bloškė ant kelio, net permesdama guobą per gulintį medį. Niekas to negalėjo tikėtis. Medis griūna su didele jėga, jog gali sužaloti net nedidelė jo šaka. Skyrininką išsaugojo apranga ir šalmas, – pasakojo viršininkas.

– Ar nereikėjo kviesti dar vieno ekipažo gelbėti medžio užklotų žmonių?

– Juos kliudė šakos. Man sakė, jog skyrininkas buvo nublokštas į griovį, jį padėjo ištraukti atskubėję vyras ir moteris. Specialių priemonių nereikėjo išlaisvinti ir R.B., tačiau išgelbėti jos gyvybės nebepavyko. Mano žiniomis, gelbėtojas iki atvykstant medikams atliko jos gaivinimą. Tai pratęsė atvykę medikai.

– Kaip šiandien jaučiasi abu gelbėtojai?

– Skyrininkas tebeguli Panevėžio Respublikinėje ligoninėje: sveikata stabili, bet savijauta nėra gera.  Jo porininkas šiandien nedirba, jam – išeiginė.

Viskas įvyko labai greitai. Gelbėtojai negalėjo numatyti, jog vėtra nulauš dar vieną medį… Jie atvyko ne spėlioti: jų užduotis buvo – pašalinti kliuvinį nuo važiuojamosios kelio dalies. Be to, labai arti vienas kito augo du medžiai, jų nejungė vienas kamienas, kaip teigiama. Ir dabar galima nuvažiavus įvykio vieton tuo įsitikinti.. Vyrai buvo ką tik atvažiavę, nėra jokios abejonės – jie būtų  paženklinę vietovę juostomis, tai jau ir buvo ruošiamasi atlikti.

– Kada sužinojote apie Aukštupėnų įvykį?

– Į Aukštupėnus išskubėjau iš karto po to, kai man buvo pranešta apie nelaimę. Skyrininkas jau buvo atgavęs sąmonę greitosios pagalbos automobilyje, greitoji jį išvežė į Panevėžio Respublikinę ligoninę, o moteriai medikai konstatavo mirtį. Jos artimiesiems reiškiame gilią užuojautą: gamtos stichija neįtikėtinai skaudžiai palietė šios moters šeimą.

– Taip, šis įvykis sukrėtė Kupiškį. Sakykit, ar praėjusį šeštadienį Kupiškio ugniagesiams-gelbėtojams dar teko kitur rajone nuo kelio šalinti vėtros išverstus medžius?

– Mūsų ekipažai vyko į Uoginius ir į Noriūnus.

– Ar teko domėtis, koks tądien buvo vėjo stiprumas?

– Teko girdėti, jog Šiaurės Lietuvoje vėjo gūsiai siekė iki 26 m per sekundę. Kai atvykau į įvykio vietą, nerimą kėlė ir kiti Aukštupėnų pakelės dideli, svyruojantys medžiai, saugus tą vakarą ten nesijautei. Vėtros stiprumą liudija ir Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos kieme išversta vyšnia. Ji irgi ne nulaužta, o susukta ir perplėšta. Matyt, buvo pagauta labai stipraus sūkurio.

– Kokia šiandien Jūsų paties savijauta?

– Aukštupėnų įvykis visuomenei parodė, kokiomis sudėtingomis ir pavojingomis sąlygomis tenka dirbti ugniagesiams-gelbėtojams, todėl prašyčiau žmonėms būti budriems ir vengti eiti į pavojingas zonas, kur dirba ugniagesiai gelbėtojai, nes tai kelia grėsmę jų gyvybei ir sveikatai.

Rita Briedienė

[gallery_box]
[gallery_image path=“http://www.temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/03/1_nuvirtes_medis.jpg“ descr=““ title=“Niekas nė neišgirdo, kai lūžo guoba.“]
[gallery_image path=“http://www.temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/03/2_nuvirtes_medis.jpg“ descr=““ title=“Liks kraupus prisiminimas…“]
[gallery_image path=“http://www.temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/03/3_nuvirtes_medis.jpg“ descr=““ title=““]
[gallery_image path=“http://www.temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/03/4_nuvirtes_medis.jpg“ descr=““ title=“Šalia augo du medžiai.“]
[gallery_image path=“http://www.temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/03/5_nuvirtes_medis.jpg“ descr=““ title=“Aukštupėnietės R.B. žūties vieta“]
[gallery_image path=“http://www.temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/03/6_nuvirtes_medis.jpg“ descr=““ title=“Vėtra susuko ir išvertė vyšnią Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos kieme“]
[/gallery_box]

Autorės nuotraukos