Vienintelė „Douzelage” organizacijoje Lietuvai skirta vieta teko Rokiškiui

Meras Antanas Vagonis (iš kairės), specialistė Vilma Mečiukonienė, „Douzelage” prezidentė olandė Annigje Luns-Kruytbosch, Oxelosundo merė, „Douzelage” viceprezidentas slovėnas Miha Ješė

Kaip skelbia www.rokiskis.lt, Rokiškio rajono savivaldybė tapo tarptautinės organizacijos „Douzelage” nare. Norėdami plačiau apie tai sužinoti, kalbinome rajono Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausiąją specialistę Vilmą MEČIUKONIENĘ.

– Koks įvykis įtakojo Rokiškio narystę „Douzelage” organizacijoje?

– Atsitiktinumas. Rokiškio kultūros centro direktorė Irena Matelienė dalyvavo Latvijos sostinės, Rygos, konferencijoje „Europa – piliečiai”. Jai teko bendrauti su viena iš organizacijos „Douzelage” viceprezidenčių. Jos kalbėjo apie bendrus projektus, ir kalba neabejotinai nukrypo apie Rokiškio galimybę tapti šios organizacijos nare.

– „Douzelage” organizacija įkurta 1991 m. Jos nariu gali būti tik vienas miestas iš kiekvienos Europos Sąjungos šalies. Kaip tapote vieninteliai Lietuvoje?

– Lietuvai atstovavo Prienai, bet jie pakeitė strategiją: nuspręsta labiau bendradarbiauti su kaimyninėmis, o ne su tolimesnėmis šalimis. Prienai išstojo iš organizacijos.

„Douzelage” vienija mažus miestelius, turinčius 8–20 tūkst. gyventojų. Rokiškis, skaičiuojantis apie 16 tūkst., tiko.

Šiuo metu organizacija vėl vienija 28 miestus iš visų 28 Europos Sąjungos šalių.

– Ar Rokiškio rajono mero Antano Vagonio kelionės į Švediją tikslas ir buvo „Douzelage”?

– Taip. Šiemet susirinkimas vyko Švedijoje, Oxelosundo mieste. Rokiškiui buvo skirtos trys vietos: vykome meras, Rokiškio kultūros centro direktorės pavaduotoja Aušra Gudgalienė ir aš. Gegužės 12 d. išgyvenome jaudulį dėl balsavimo rezultatų.

– Kokie jie buvo?

– Už Rokiškį balsavo 100 proc. organizacijos narių.

– Ką reiškia „Douzelage”?

– Šios organizacijos įkūrėjas – Prancūzijos miestas Granvillis. Douze prancūziškai reiškia 12 – tiek ES valstybių 1991 m. susibūrė į šią organizaciją. Bendrąja prasme pavadinimas reiškia – „douze“ – 12 ir „jumelage“ – miestus dvynius, partnerius.

– Kokia nauda ar laimė būti „Douzelage” nariu?

– Apsijungę miestai labai aktyvūs: projektams įgyvendinti jiems reikia partnerių, patirties įvairiose – sveikatos, kultūros, sporto, turizmo… – srityse. Mums įsijungti į šią veiklą – beribės galimybės ir didžiulė patirtis. Rokiškis iškart turi 27 partnerius ir jau šiandien gali jungtis į įvairiausias veiklas.

– Rajono įstaigos, nusprendusios teikti paraiškas tarptautiniams fondams ir ieškančios partnerių Europos Sąjungos šalyse, kviečiamos kreiptis į Strateginio planavimo ir investicijų skyrių. Kaip talkinsite tiems, kurie kreipsis pas Jus?

– Iš Švedijos grįžome gegužės 14 d. ir jau spėjome gauti trijų šalių siūlymus dalyvauti projektuose. Vokietijos Bad Kotztingo miestas siūlo plėsti pasienio ruožo šalių stulpų su „Douzelage” miestų narių simboliais ratą: birželio 8–10 dienomis vyksiančiame Bad Kotztingo renginyje laukiami rokiškėnai ir jų sukurtas simbolis – trūksta keleto vėliausiai prisijungusių (pasikeitusių) miestų simbolių.

Prancūzijos Grenvilio miestas siūlo 14–18 metų muzikantams dalyvauti muzikos festivalyje. Siūlymą pateikėme Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklai. Ji norėtų liepos pradžioje į Prancūziją siųsti tarptautinio vaikų ir jaunimo džiazo muzikos festivalio-konkurso „Jazz Fontanas-2018″ nugalėtoją instrumentų kategorijoje ir daugelio kitų konkursų laimėtoją smuikininkę Florą Kemundrytę. Florai – 12 metų. Laukiame Granvillio partnerių pritarimo.

Meras A. Vagonis po „Douzelage” balsavimo dėl Rokiškio įstojimo į organizaciją

Lenkijos Chojnos miestas pasiūlė jaunimo verslumo projektą „Sumanios profesijos pasirinkimo gidas”. Juo susidomėjo Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazija. Penki rajono vaikai, jei projektas bus patvirtintas, atliks Rokiškio rinkos tyrimą, aiškinsis bendruomenės poreikius ir galimybes, paslaugų ir prekių poreikį. Rezultatai bus aptarti Chojnos mieste. Projekto dalyviai turės galimybę dalyvauti karjeros, savivertės, psichologijos seminaruose; mokysis, kaip pradėti verslą.

– Ar teisė būti vieninteliu šalies miestu – „Douzelage” nariu – išlieka visada?

– Taip.

– Kokius kaimyninių šalių – Latvijos, Estijos – miestus jungia „Douzelage”?

– Latvių Sigulda, estų Turi miestai į organizaciją įstojo 2004 m.

– Kur ir kada planuojamas artimiausias susirinkimas?

– Mažiausiai vieną kartą per metus visi „Douzelage” nariai renkasi į metinį susirinkimą, kuris kiekvieną kartą vyksta vis kitame organizacijos narės mieste. 2019-ųjų gegužės viduryje susirinkimas planuojamas Suomijoje, Asikkaloje, kitais metais – Slovėnijos Škofja Lokos mieste. Kiekvienais metais Rokiškis turės penkias vietas: į susirinkimą paprastai važiuoja valdžios, švietimo ir jaunimo atstovai. Gali važiuoti ir daugiau žmonių, bet tai kainuotų asmeninių lėšų. Kelialapis į šių metų susirinkimą Okselosunde ne vakansinės vietos nariams kainavo 280 Eur. Beje, Jungtinės Karalystės Šerborno miestui atstovavo 19 žmonių.

– Kas trejus metus organizuojami „Douzelage” prezidento ir pavaduotojų rinkimai? Kas šiuo metu vadovauja „Douzelage”?

– Šiuo metu organizacijai vadovauja olandė Annigje Luns-Kruytbosch ir trys viceprezidentai.

– Ar brangu būti „Douzelage” nariu?

– 350 Eur metams ir kelionės į susirinkimo ar projekto vykdymo vietą išlaidos.

 

Kalbėjosi Rita Briedienė

www.rokiskis.lt ir douzelage.eu nuotr.