Ypatingas treniruoklis, arba problema, apie kurią prasitariama nenoriai

Kodėl skolinosi treniruoklį?

Kupiškėnas kineziterapeutas Saulius Paštukas ypatingojo treniruoklio nebeturi: buvo jį pasiskolinęs. Tačiau apie problemą, dėl kurios jis šį įrenginį vežė į Kupiškį, jam norisi kalbėti ir šiandien.

– Tai dubens dugno raumenų treniruoklis. Brangus prietaisas. Neturime galimybės jo įsigyti, ir tik bendraujant su medikų bei kineziterapeutų bendruomene pavyko jį pasiskolinti trims savaitėms.

Yra kelios pagrindinės šlapimo nelaikymo priežastys. Dubens dugno raumenų nusilpimas arba jo funkcijos sutrikimas yra viena iš pagrindinių, t. y. fizinės įtampos sukeliamo šlapimo nelaikymo priežasčių. Kalbant apie fizinės įtampos sukeliamą šlapimo nelaikymą, kol  liga neįsisenėjusi, neretai yra galimybė ją malšinti mankštinant atitinkamus raumenis – taip išvengiama vaistų ar net chirurginės intervencijos, – sakė kineziterapeutas.

Anot jo, treniruoti apatinę pilvo sritį nėra įprasta, tokios mankštos procesą sunku sekti, reikalingas nemalonus kontaktas su gydytoju – visa tai sukelia daug nepatogumų. Siūlomas treniruoklis – labai geras būdas šių nepatogumų išvengti.

Koks tai prietaisas?

Buvo surengtas vienas nemokamas bandomasis treniruočių seminaras bei apie 30 individualių mokamų konsultacijų. Tikslas – kupiškėnus supažindinti su galimybe naudotis dubens dugno raumenų treniruokliu ir pasinaudoti juo gal net kitų miestų klinikose. Ši naujovė žmogų gali paskatinti nebekentėti, bet kreiptis pagalbos.

Svarbu tai, kad ir asmuo, ir specialistas kompiuterio bei specialaus sensoriaus dėka duomenis apie treniruotės procesą mato iškarto – realiu laiku. Gautus rezultatus analizuojant ir vertinant galima lengviau ir profesionaliau sudaryti specialių pratimų programą – paspartinti sveikimo procesą. Didžiausias treniruoklio privalumas – treniruočių eigą galima atlikti ir sekti nenusirengus rūbų ir be nemalonios intervencijos, nekontaktuojant su intymiomis žmogaus kūno dalimis.

Žmonės stokoja informacijos, kaip sau padėti

– Gydytoja reabilitologė Gintarė Vaitkienė, buvusi mano bakalauro dėstytoja, jau kurį laiką savo praktikoje naudoja dubens dugno raumenų funkcijos vertinimo ir lavinimo treniruoklį. Šiuo prietaisu treniruojami maži apatinės pilvo dalies raumenys, kurie atsakingi už šlapinimosi ir tuštinimosi kontrolę, seksualinės funkcijos kokybę. Dubens dugno raumenys dalyvauja kvėpavimo procese ir kartais yra net nugaros skausmo priežastis. Kilo profesinis smalsumas išbandyti šią technologiją savo veikloje. Žinau, kad mankštinant dubens raumenis galima spręsti labai dažną medicininę problemą, todėl esu garantuotas, kad apie šį prietaisą kalbėti labai svarbu: mažuose miesteliuose informacijos apie naujus dalykus labai trūksta, – teigė S. Paštukas.

Pradėjus registruoti norinčiuosius išbandyti dubens dugno treniruoklį, paaiškėjo gluminantys skaičiai: eksperimentui registravosi 30 žmonių, kurių apie 80 proc. skundėsi šlapimo nelaikymo sutrikimais. Vis dėlto, S. Paštuko manymu, kreipėsi tikrai ne visi, susiduriantys su šiuo nemalonumu: daugelis nedrįsta apie problemą kalbėti. Tai irgi tapo priežastimi, kodėl  kineziterapeutas nusprendė apie ją prabilti visuomenėje.

Pokalbis su šeimos gydytojos Agne Šereliene

– Ar iš tiesų šlapinimo nelaikymas yra tokia dažna problema? – klausėme šeimos gydytojos Agnės Šerelienės, dirbusios Kupiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centre, dabar – Rokiškio privačioje klinikoje.

– Šlapimo nelaikymas – tai nevalingas šlapimo ištekėjimas, negalėjimas sukontroliuoti šlapinimosi veiksmo. Šią bėdą turinčiam žmogui kyla daug socialinių, ekonominių, psichologinių ir medicininių problemų. O problema gana dažna, dažniau ji vargina vyresnio amžiaus moteris, tačiau ir jaunos moterys turi šią problemą, vyrai – taip pat.

Dažniausiai šlapimo nelaikymas vargina fizinio krūvio metu. Yra trys šlapimo nelaikymo laipsniai: lengvas, kai šlapimas išteka kosint, čiaudint, juokiantis; vidutinis – keičiant kūno padėtį, bėgant, einant, lipant laiptais, keliant svorį, vaikštant; sunkus – stovint, sėdint, kartais ir gulint, miegant. Šios problemos pagrindinė priežastis – dubens dugno raumenų susilpnėjimas. O raumenys susilpnėja dėl labai įvairių priežasčių: po gimdymo, po menopauzės, antsvorio, dėl kitų gretutinių ligų…

– Ar galima įveikti šią bėdą?

– Taip, šį simptomą galima gydyti. Pirmiausia reikia pasipasakoti problemą savo šeimos gydytojui. Bus surenkama anamnezė, paskiriami tyrimai, jei reikalinga, – nukreipiama gydytojo specialisto konsultacijai. Gydymas gali būti taikomas vaistais, specialiais dubens pratimais, ar net chirurginiu būdu. Labai svarbus etapas šlapimo nelaikymo gydyme – dubens dugno raumenų treniravimas.

– Šlapimo nelaikymas – labai nepatogi tema. Ar žmonės gėdijasi apie ją pasisakyti daktarui?

– Tikrai: kol kas apie šią problemą pacientai užsimena atsargiai.

– Delsiant kalbėti uždelsiama ir liga?

– Delsti nereikia, pajutus pirmuosius šlapimo nelaikymo simptomus, būtina apie tai pasisakyti gydytojui.

– Dėkojame už jūsų atsakymus.

– Tikiuosi, kažkam jie suteiks naudos.

Paulius Briedis