Žmonių nėra, žmonės neina: Rokiškio pirtis uždaroma trims savaitėms

Devyni Rokiškio rajono savivaldybės tarybos nariai dėl padidintų miesto pirties kainų reikalauja neeilinio Rokiškio rajono savivaldybės tarybos posėdžio. Meras Ramūnas Godeliauskas atostogauja, vicemeras Tadas Barauskas irgi ramus. Anot jo, reikia trečdalio Tarybos narių sutikimo sušaukti neeilinį posėdį. O kaip dėl 393 rokiškėnų, pasirašiusių po kreipimosi – sumažinti pirties paslaugų kainą? „Paprašė žmogaus, tai ir pasirašė“, – sako AB Rokiškio komunalininkas direktorius Vidmantas Maželis.
Be to, direktorius temainfo.lt informavo: Žmonių nėra, žmonės neina: Rokiškio pirtis uždaroma trims savaitėms.“


Siekiama neeilinio posėdžio

Rokiškio rajono savivaldybės taryba turi seną tradiciją – paskutiniu darbotvarkės klausimu pasisakyti rūpimais dalykais, kurie neįtraukti į darbotvarkę.
Birželio 26 d. Rokiškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo sugrįžta prie miesto pirties klausimo. Opozicijos atstovas, koalicijos „Už laisvę augti“ narys Stasys Meliūnas merui R. Godeliauskui įteikė raštą, kuriuo siekiama neeilinio Rokiškio rajono savivaldybės tarybos posėdžio – tikimasi galimybės atšaukti AB „Rokiškio komunalininkas“ naujas Rokiškio miesto pirties paslaugų kainas. Tuo rūpinasi aštuoni – S. Meliūnas, Irmantas Tarvydis, Valius Kazlauskas, Antanas Vagonis, Algis Čepulis, Robertas Baltrūnas, Gintaras Girštautas ir Egidijus Vilimas – Rokiškio rajono savivaldybės tarybos nariai.
Sprendimą didinti Rokiškio miesto pirties kainą balandžio 24 d. rajono Savivaldybės tarybos posėdyje priėmė valdančioji dauguma – socialdemokratai, konservatoriai, valstiečiai ir darbiečiai: miesto pirties kaina pabrango nuo 2,32 Eur iki 8,41 Eur.
2014 m. tuometinio mero Vytauto Vilio sprendimu ir litus perskaičiuojant eurais, bilieto į pirtį kaina nustatyta 3,86 Eur. Dalį kainos kompensuodavo Savivaldybė, tad už bilietą į pirtį žmonės mokėjo 2,32 Eur. Šįkart atsisakyta ir kompensacijos, ir kainą padidinta tiek, kad išjudintas visuomenės nepasitenkinimas.Pirtyje maudytis brangiau nei baseine

Apie smarkiai išaugusią Rokiškio pirties kainą rašo net šalies dienraščiai. Žurnalistai netruko pasigauti Tarybos nario I. Tarvydžio repliką – į Rokiškio baseiną pigiau nei į pirtį.
– Galima diskutuoti, ar reikia pirties kainas padidinti 10 proc., bet tik ne 300 procentų! Nelogiškas sprendimas tiek kelti, nes tai yra viešoji paslauga, – praėjusiame Tarybos posėdyje kalbėjo E. Vilimas.
Netrukus po posėdžio AB „Rokiškio komunalininkas“ direktorius Vidmantas Maželis skambino Tarybos nariui S. Meliūnui ir piktinosi, prie ko čia 300 procentų, kam tas neeilinis?
– Bandėte daryti spaudimą Tarybos nariui Stasiui Meliūnui? – temainfo.lt teiravosi V. Maželio.
– Nebandžiau, – sakė jis.
– Tuomet kodėl skambinote ne Tarybos nariui Egidijui Vilimui?
– Egidijaus Vilimo neturiu telefono, – sakė AB „Rokiškio komunalininkas“ direktorius.


Anot V. Maželio, parašų rinkimas – falšas

– Kas sudaro didžiausią pirties paslaugos kainos dalį? – teiravomės V. Maželio.
– Aš dabar neturiu pasiėmęs… – sakė direktorius ir nepasiėmė, nes negalėjo pakomentuoti visos kainos sandaros.
– Viskas sudaro. Yra šildymo mokestis, kad ir nešildom, bet turim mokėti 137 Eur per mėnesį. Tai vasara. Vanduo ten eina iš toli – apie 150 metrų. Daugiau punktų nėra. Reikia nuleisti vanduo. Kiek kubų, nežinau: reikia žiūrėti skaitliukai, kanalizacija yra. Viskas susideda, – sakė direktorius.
– Ar jums žinoma, kad gyventojai surinko 393 prašus dėl pirties padidintų kainų?
– Tai falšas. Turėtų ateiti žmonės, kurie eina kas savaitę ar kas dvi. Jei ateitų 800 žmonių per mėnesį, kaina gal ir būtų 5 eurai.
– Dabartinė 8,41 Eur kaina rentabili?
– Taip.
– Kiek pirtyje, padidinus jos kainą, apsilanko žmonių?
– Praėjusį savaitgalį buvo devynios moterys ir gal 14 vyrų.
– Kiek ateidavo?
– Nuo 450 iki 500 per mėnesį, – sakė direktorius.
Direktoriaus teigimu, norint išlaikyti seną kainą, reikia, kad pirtį lankytų 800–900 žmonių per mėnesį. Dabar – kainą pakėlus iki 8,41 Eur – užteks 590 lankytojų.
V. Maželis pridūrė, kad jam visiškai aišku, kaip renkami parašai – eina ir prašo: „Pasirašyk už pirtį!“, „Pasirašyk už pirtį!..“ Bent jau žurnalistai, anot direktoriaus, turėtų atvažiuoti pažiūrėti ir parašyti gražiai.


Rokiškio pirtininkų neblogas atlyginimas

V. Maželio paprašėme pakomentuoti, kodėl į kainą įkalkuliuotas dviejų pirtininkų viso mėnesio darbo užmokestis, nors pirtis dirba vos dvi dienas per savaitę: pirtininkė uždirba 638 Eur, pirties darbininkas – 666 Eur.
– Atvažiuokit ir pažiūrėkit, ką jie dirba! – supyko V. Maželis.
Direktorius pavardino: žolė pjaunama, jau kurį laiką pečius mūrijama, labai didelius „palocius“ moterų ir vyrų reikia išplauti, iššveisti.
Darbo užmokestis sudaro 38 proc. visos pirties bilieto kainos, „Sodra“ – 1 proc. Vanduo, elektra, apšildymas – 17 proc. Gi nusidėvėjimas – 5 proc., investicijos – 15 proc., atsargos – 6 proc., veiklos sąnaudos –7 proc., kitos sąnaudos ir infliacija – po 2 proc. Pelnui įskaičiuota 7 proc.
V. Maželis ir Savivaldybės kai kurie specialistai piktinasi, kad pirties mėgėjai sėdi joje ne valandą, o tris. Kas gi dėl to kaltas? Gal žurnalistams reikėtų atvažiuoti pažiūrėti ir parašyti gražiai?


Viešoji pirties paslauga nėra būtinoji…

Be kitų atsakingų savivaldybės specialistų, pirties paslaugos kaina suderinta ir su AB „Rokiškio komunalininkas“ valdybos pirmininke, Savivaldybės administracijos juridinio personalo skyriaus vedėja Regina Strumskiene. Jos teiravomės apie didoką pirtininkų atlyginimą.
– Atlyginimų aš nekomentuosiu, nes tai yra akcinė bendrovė, – sakė R. Strumskienė, kurios nuomone, tai būtų tas pats, jei ji imtų komentuoti AB „Rokiškio sūris“ atlyginimus.
– Kiek procentų akcijų AB „Rokiškio komunalininkas“ valdo Rokiškio rajono savivaldybė?
– 80 proc., – sakė R. Strumskienė.
Sakytum, ko gi ir nepakomentuoti, juolab kad viskas suderinta? Pirties paslaugą, E. Vilimo pavadintą viešąja, R. Strumskienė vadina nebūtinąja. Anot jos, pirtis nėra šildymo ar vandens tiekimas.


Pirtis – labai patogioje vietoje

Vicemeras T. Barauskas sakė, reikia trečdalio Tarybos narių sutikimo šaukti neeilinį rajono Tarybos posėdį: raštą pasirašę devyni tarybos nariai trečdalio nesudaro.
– Pirtis labai patogioje vietoje – šalia centrinės aikštės ir bažnyčios. Ar nemanote, kad taip smarkiai keliant pirties kainą, siekiama ją tiesiog uždaryti, o sklypą leisti kažkam įsigyti? – teiravomės vicemero Tado Barausko.
– Toj vietoj nesutikčiau. Mes iškėlėme labai ambicingus planus savo įstaigų vadovams, kad dirbtų pelningai ar bent jau ties ta riba, ir pirties kaina yra konkrečiai tokia. Detaliau viską gali paaiškinti bendrovės buhalteriai ir ekonomistai.
Pabandėm, buhalteriai sakė, kad pirties bilieto kainą skaičiavo direktorius su ekonomistu, bet ne su tuo, kuris dabar dirba: anot pašnekovo, šiais metais UAB „Rokiškio komunalininke“ – jau trečias ekonomistas.
– Ar tikrai jau – trečias? – teiravomės direktoriaus.
Jis to neneigė: sakė savo noru išėjo ta, visų išgirtoji, kitas neįveikė bandomojo laikotarpio, trečias dirba jau mėnuo – juo kol kas nenusivilta.


Ar nevertėtų statytis savo pirties?

Numatomas pirties stogo pakeitimas kainuos 55 tūkst. eurų, vienos sienos šiltinimas – 7 tūkst. eurų, karšto vandens vidaus tinklų pakeitimas –7 tūkst. eurų. Ir visa tai – be PVM. Suplanuota, kad pirtimi besinaudojantieji šių investicijų turės apmokėti 60 proc.
Tokie Rokiškio rajono valdžios sprendimai kažin ar ką nors įtikins, kad pirties paslauga nėra būtinoji. Bet, kaip teigia ne AB „Rokiškio komunalininkas“ ekonomistas, tokiomis rajono valdžios toleruojamomis kainomis, kurių nė vienas valdininkas ir komentuoti nenori, labiau apsimoka savo pirtį statytis. Juolab, kaip temainfo.lt sakė direktorius V. Maželis, žmonių nėra, žmonės neina: Rokiškio pirtis uždaroma trims savaitėms.


Rita Briedienė
Autorės nuotr.