Draugiškai Levaniškių bendruomenei moliūgai patinka labiau nei Helovynas

Anykščių rajono Traupio seniūnijos Levaniškių bendruomenė „Abipus Nevėžio“ išskobė ir išskaptavo per 30 moliūgų. Kuo toks darbas svarbus, kalbėjomės su bendruomenės pirmininke Nerija Kairiene.

– Kaip manote, jei ne Helovynas, ar lietuviai būtų pamėgę moliūgą?
– Manau, kad būtent Helovynas Lietuvoje išpopuliarino šią maistingą daržovę. Levaniškiuose tai tikrai.

– Kaip atsitiko, kad Levaniškiai taip pamėgo Helovyną? Esame prietaringa tauta: apie mirusius – gerai arba nieko. O prieš Visų šventų dieną išsišiepę moliūgai – gerai?
– Kažin ar taip jau ir pamėgome Helovyną. Tiesa, jaunimui gal ir smagu pasiausti. Štai mūsų bendruomenės namų salę Helovynui išsinuomojo Panevėžio rajono Raguvos jaunimas. Aš pati šios šventės visai nepripažįstu. Bet Levaniškiuose gyvena Laimutis Barauskas, moliūgų skaptavimo meistras. Jis iš jų gali daryti „bile ką“. Jis labai gražiai piešia: pripiešia moliūgų, demonstruoja skaptavimo ypatumus, moko vaikus. Jo skaptuotų moliūgų atvažiuoja net anykštėnai. Šiemet į Laimučio pamokas dvi levaniškiečių grupes teko organizuoti.

– Ko daugiau susirinko – vaikų ar suaugusiųjų?
– Vienodai. Suaugusiesiems irgi patinka šis užsiėmimas. Klausiau: „Jūs čia einat per prievartą? Kad mūsų daugiau būtų?“ Sako: „Ne. Norim!“

– Vyrų ar moterų buvo daugiau?
– Moterų, žinoma. Vyras tik vienas – moliūgų skaptavimo meistras.

– Kaip šiemet moliūgai Levaniškiuose užderėjo?
– Tokių didelių kaip pernai, neturėjome. Pernai iš moliūgų net „matrioškas“ didžiules statėme. Bet visokiausių rūšių moliūgus augina visi levaniškiečiai.

– Kiek šių daržovių išskaptavote?
– Apie 30.

– Teigiama, kad moliūgo minkštimas – maistingiausia šios daržovės dalis: džiovina ją, pliko karštu vandeniu, geria arbatą. Kur dėjote minkštimą?
– Vištoms atidavėme. Tiesa, viena moteris sėklų pasiėmė. Sakė, džiovins.

– Žmonės nepavargę? Juk prieš kelias dienas kažkokią tvorą – skaičiau Levaniškių bendruomenės feisbuke – tvėrėte. Koks tai sumanymas?
– Oi tvėrėm. 2018 m.rašėme projektąLevaniškių mašinų aikštelės remontui. Tik visai neseniai jį patvirtino, tad ir užduočių turėjome.

– Tai gal labai didelė suma, kad ilgai nepatvirtino?
– Ne, 20 tūkst. eurų. Bet keitėsi įstatymai, nuostatos – prabėgo dveji metai. Pagaliau viskas išsisprendė. Patys privalėjome padaryti darbų už 5 tūkst. eurų. Mažiausiai 15 žmonių turėjo ateiti talkon. Susirinko per 20. Draugiški mes.

– Kiek bendruomenė skaičiuoja žmonių?
– Su vaikais ir seneliais – apie 200.

– O kodėl reikėjo aptverti automobilių aikštelę? Gal Levaniškiuose ji bus mokama?
– Ne. Čia yra visas kompleksas: krepšinio aikštelė, vaikų žaidimo aikštelės, suoliukai. Įvairiomis progomis mes mėgstame susirinkti kaimo centre. Tad gražiname jį, savo kaimo centrą. Štai ir dabar papuošėme moliūgais. Vakar, spalio 28-ąją, uždegėme juose žvakeles.

– Nelaukėte Helovyno?
– Levaniškiai turi savų tradicijų


Kalbėjosi Rita Briedienė
Nerijos Kairienės nuotraukos