Rokiškėnų „Kalėdų šviesa” – dar viena įspūdinga kelionė dvarų parkais

Rokiškėnų šventėje „Kalėdų šviesa” lankėsi Estijos kelionių agentūros „Estravel Ltd“ atstovė Maaja Silm ir Suomijos kelionių rašytojų gildijos (The Finnish Guild of Travel Writers) narė Marja Liisa Kinturi. Jų viešnagė Lietuvoje – Rokiškyje pratęsto „2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projekto Nr. LLI-313 „Įspūdinga kelionė dvarų parkais visus metus“ („Four Seasons Exciting Journey in Manor Parks” / „4SeasonsParks” dalis.

   


Renginyje – iki pabaigos

Rokiškio krašto muziejaus šventė „Kalėdų šviesa” vyko dvaro kieme: prasidėjusi pusiaudienį ji baigėsi visiškai sutemus, apie 19 val. Oras nebuvo šiltas, bet susirinkusiesiems patiko tai, kas čia vyksta, ir jie nesiskirstė iki pat pabaigos.
„Kalėdų šviesa” – projekto „Įspūdinga kelionė dvarų parkais visus metus“, supažindinančio su Lietuvos ir Latvijos galimybėmis priimti turistus net ir žiemą, dalis. Po kelionės į Kuoknesės, Bauskės, Rundalės, Jelgavos, Elėjos, Vircavos, Lielplatuonės, Vilcės ir Abgunstės dvarus bei pilis buvo įdomu pažinti, kaip Rokiškio dvaras pateikia save visuomenei, kuo jis gali būti įdomus užsieniečiui, kuo naudingos projektinės partnerystės muziejui, dvarui, pačiam miestui.


Padeda ir projektinės pažintys

Be abejo, svarbu ir tai, kad projekto lėšomis dvaro parke įrengtos autentiškos sūpynės, pamėgtos net kitų rajonų vaikų; pastatyta dešimt suoliukų, tiek pat šiukšliadėžių, nupirktas žolės pjovimo traktorius. Iš projekto biudžeto Rokiškio dvarui skirta per 80 tūkst. eurų.
Kaip temainfo.lt sakė projekto koordinatorė, muziejininkė Laima Klasinskienė, pietinėje dvaro oficinoje surengti tarptautinę – lietuvių ir latvių – mugę irgi padėjo projektinės pažintys: partneriai latviai pakvietė ir paragino savo kraštiečius amatininkus, kulinarinės išmonės meistrus važiuoti į Rokiškio dvarą. Vieni vežė savo tradicinius ir netradicinius saldumynus, kiti – tautodailės dirbinius: permušdami mugės šurmulį savo gaminius reklamavo ir kvietė juos pirkti Kuoknesės ir Jelgavos meistrai.
Prekiavo mugėje ir rokiškėnai tautodailininkai, panevėžiečiai, biržiečiai, anykštėnai.

Rokiškio krašto muziejaus nuotr.


Reikalingas Rokiškyje žmogus

Užsienio viešnias Maaja Silm ir Marja Liisa Kinturi Jelgavoje pasitiko, į Rokiškį atvežė ir čia visą dieną jas globojo vertėjas Jevgeni Kudrin. Jis – Estijos pilietis, gyvenęs JAV, Anglijoje, Švedijoje, o Rokiškyje su lietuve žmona Ona įsikūrė prieš 20 metų. Be savo gimtosios kalbos, J. Kudrin, mokantis suomių, švedų, anglų, rusų ir lietuvių kalbas – reikalingas Rokiškyje žmogus. Vertėjauti, o kartais – eiti gido pareigas jį kviečia rajono Savivaldybė, Turizmo centras, Krašto muziejus. Puikiai kalbantis estiškai, neblogai ir suomiškai muziejininkų jis buvo pakviestas ir šįkart. Buvo įdomu Rokiškio dvarą pamatyti J. Kudrin akimis.


Unikalumo viršūnėje

– Rokiškio unikalumo viršūnėje – drožėjas dievdirbys Lionginas Šepka. Apie jį turi žinoti visi Lietuvos gyventojai, pamatyti jo darbus. Kai kurie jį vadina primityvistu, natūralistu, betgi nereikėtų įrėminti kūrybos. Šepka įdomus bet kokios tautybės žmogui. Daugelyje jo darbų – gamta, pagoniškasis pradas, nesunkiai visų pajuntamas ir suprantamas. Apžiūrėjome šiaurinėje oficinoje esančią L. Šepkos darbų ekspoziciją, kurioje esu buvęs jau daugybę kartų, ir visada čia esu pakerėtas. Šia ekspozicija buvo šokiruotos ir viešnios.
Paskui – pietinė oficina. Tai puiki parodų salė, čia nuolat keičiama ekspozicija. Šįkart šioje vietoje vyko žiemos mugė – gera pažintis su regiono tautodailės ypatumais.
Apėjome muziejaus pirmą aukštą: apžiūrėjome unikalią menę, valgomąjį, grafų apartamentus, vaikų kambarį. Viešnios gėrėjosi matytu, jas žavėjo ir tai, kad pažintis su dvaru prieinama visuomenei, o aš žinau dar ir tai, kad nuostabūs ir patys Rokiškio muziejininkai. Neįtikėtina: visame šio renginio šurmulyje muziejininkė L. Klasinskienė viešnioms dar sugebėjo suorganizuoti Sūrio kelio edukaciją.
Su Maaja Silm tarėmės: daugiau estų turėtų pamatyti Rokiškį. Maja – Estijos dvarų ekspertė. Ši šalis irgi turi nemažai dvarų, vis dėlto visuomenei jie labiau pažįstami kaip restoranai ar viešbučiai. O Rokiškis žavi visuomenei atvirais dar ir Ilzenbergo, Gačionių dvarais, – kalbėjo J. Kudrin.


Apie save – visomis kalbomis

Buvo apžiūrėta ir įspūdingoji prakartėlių kolekcija. Anot pašnekovo, neįtikėtina, ką gali padaryti gera idėja: sūrių eksperto, rašytojo ir menininko italo Angelo Frosio daugiau nei prieš 20 metų išreikštą dėmesį lietuviškoms prakartėlėms Rokiškio muziejininkai materializavo: buvo pradėtos rengti prakartėlių konkursinės parodos ir iki dabar surinkta prakartėlių unikaliausia kolekcija.
– Rokiškis – daugeliu dalykų ypatingas miestas, turintis savo festivalių – Rudolfo Lymano vargonų, profesionalių teatrų „Vaidiname žemdirbiams“, tarptautinį mėgėjų teatrų „Interrampa“, Rokiškio klasikinės muzikos, rengiamą seserų Simonos ir Justinos Zajančiauskaičių. Gražiais renginiais garsėja ir dvaras. Miestui reikia reklamos: apie savo unikalumą būtina kalbėti ne tik lietuviškai, bet ir visomis kalbomis. O juk negalėčiau pasakyti, kad estai čia – dažni svečiai, – sakė J. Kudrin.
Pasaulį pažįstančio J. Kudrin nuomone, lietuviai turi gražų, bet per daug stiprų kuklumo jausmą. Tad projektas „Įspūdinga kelionė dvarų parkais visus metus“ skatina plėtoti ne tik vietovės žinomumą, turistų trauką, bet ir galimybę mokytis šių abiejų dalykų.
– Viešnios aplankė ir Rokiškio Šv. evangelisto Mato bažnyčią. Ar matėte smėlio prakartėlę? – teiravomės J. Kudrin.
– Ne. Ir labai gaila. Stovėjo ji uždengta, ir nieko apie ją nežinojome. Nors ir be to bažnyčia žavėjo savo architektūra, žmonių gausumu, – sakė jis.
Viešnios aplankė Pakruojo ir Kurtuvėnų dvarus, kopė į Kryžių kalną. Iš visų šių vietų, žinoma, ir iš Rokiškio įspūdžius jos parsiveš į savo šalis.


Vaško kumelaitė lino uodegaite

Tikėtina, jog „Kalėdų šviesa” išliks ir vilios žmones čia atvykti visais metų laikais, domins mugėmis, edukacijomis, žiemos pramogomis, Kalėdų senelio paštu, viliojančiu į dvarą ir mažuosius rokiškėnus: pašte nuolat sukiojasi laiškų Seneliui rašytojai.
Juozo Tūbelio progimnazijos mokytoja Rita Vaitiekauskienė ir jos vadovaujamo būrelio „Gija po gijos“ šeši mokiniai mokė vaikus ir suaugusiuosius stiklainius paversti žibintais. Stiklo ir keramikos dažais visi tapė ant stiklainių, gamino neįmantrias, bet patogias ir estetiškas rankenėles.
Muziejaus darbuotojas Juozas Zabulis mokė pasidaryti medinius žaislus. Vaikai labiau noriai dažė juos, jau pagamintus. Dirbta oficinoje, kur eksponuojama L. Šepkos kūrinių kolekcija, tad vaikai matė, kuo gali virsti paprasta pliauska.
Kriaunų muziejaus darbuotojos Danguolė Žukauskienė ir Violė Apuokienė mokė pasidaryti žvakę: pašildytame vaške sumirkyto siūlo sukimas į vaško plokštelę. Nesudėtinga, bet nepamatęs, ilgokai tokio dalyko nesugalvosi. Plokštelė gali būti didesnė ar mažesnė, gali ją suktu lygiai arba nuo kampo.
– Ar užsienio viešnios jus lankė? – teiravomės Kriaunų muziejininkių.
– Dirbome nepakeldamos galvos. Apie 200 žmonių išmoko sukti žvakes, pažinti, kas yra vaško kumelaitė lino uodegaite. Gal ir nepastebėjome svečių, – sakė V. Apuokienė.
Šios edukacijos dalyviai pažino ne tik žvakes, bet ir Kriaunų muziejaus eksponatus – balaną, spingsulę, lajinę lempelę, žibalinę lempą, liktarną…


Eisena tamsiame parke

O pradėjus temti visi rinkosi prie Kalėdų pašto namelio ir rikiavosi, jungėsi į eiseną, vedusią per tamsų parką ieškoti kalėdinės šviesos… Eiseną vedė Bajorų kaimo lėlių teatro ČIZ vadovė Nijolė Čirūnienė bei aktorės Nadežda Ivanova ir Dalia Zemelienė. Baltai apsirengusios ėjo jos nešinos žibintais, traukdamos: „Saule šviesi, saule brangi, ko nešvieti aukštai dungi?“ Eisena keliavo dvaro kiemo taku.
Pirmas sustojimas buvo suplanuotas prie pietinės oficinos: čia buvo apdovanoti vaikų ir jaunimo meninės kūrybos konkurso „Kalėdų atvirukas” nugalėtojai, įveikę užduotį atspindėti 2020-uosius – Tautodailės metus.


Konkurso „Kalėdų atvirukas” nugalėtojai

Rokiškio krašto muziejaus direktorės pavaduotoja Marijona Mieliauskienė, apdovanojusi devynis mokinius ir jų mokytojus, teigė: ne tik prakartėlių, bet ir vaikų kalėdinių atvirukų kolekcija Rokiškis gali pagarsėti.
Mažiausiųjų (6–10 metų amžiaus) grupėje laurus pelnė Rokiškio senamiesčio progimnazijos mokinių Gabijos Deksnytės atvirukas „Smagi žiema“, Saulės Monikos Einorytės – „Kalėdų eglė“ ir Gintarės Stelionytės – „Sniegenos laukia Kalėdų“; 11–14 metų grupėje – Pandėlio gimnazijos gimnazisto Eitlando Aleksiejevo – „Laukimas”, Obelių gimnazijos mokinės Ugnės Kairytės – „Kalėdų naktis”, Pandėlio gimnazijos mokinės Agotos Dabriškaitės – „Koplytstulpis”; 15–18 metų grupėje laimėjo Pandėlio gimnazistės Viltės Vošterytės atvirukas „Kalėdų naktis”, Rokiškio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro auklėtinės Kamilės Marčiulionytės – „Artėja Kalėdos” ir Visagino Atgimimo gimnazijos gimnazistės Arinos Achramenko – „Kalba prie Kūčių stalo Rokiškio dvare”.
Iš viso konkurse dalyvavo 100 vaikų ir jaunuolių. Rokiškio jaunimo centro Dailės skyriaus mokytojas ekspertas Arūnas Augutis buvo apdovanotas už tai, kad konkursui parengė daugiausiai –net 40 – mokinių.


Įžiebė ir Kalėdų Senelio žibintą
Ieškodama šviesos eisena nukeliavo per parką. Stabtelėjo prie kalvės. Čia visus pasitiko folkloro ansamblio „Gastauta“ (vad. Nida Lungienė) vyrų daina. Ir ugnies jie davė tiems, kurių žibintai nedegė.Prie danielių aptvaro eisenos laukė Kalėdų Senelis užgesusiu žibintu. Nušvito jis ir Senelis, suklego visi sveikinti vienas kitą artėjančių Kalėdų proga.O tada eisena pasuko prie kluono: prakartėlių apsuptyje skambėjo „Bella Fa“ (vad. Rasa Šakalienė) daina. Eisenos dalyvių žibintais apšviestame Dvaro dešiniajame kiemelyje sveikino Jurgitos ir Ingos kolektyvas, kairiajame – „Gastautos“ dainininkai.
O ant paradinių dvaro laiptų šou spektaklį jau ruošė „Ledo meistrai“, ledinių skulptūrų įspūdį stiprinę ir ugnimi.
Ir dar žmonės neskubėjo skirstytis iš dvaro kiemo: fotografavosi prie dviejų ledinių gulbių, apžiūrėjo paradinių laiptų aikštelėje pastatytus ledo žibintus.
Kalėdų laukimas – pats gražiausias metas.


Rita Briedienė
Emilijos Briedytės ir Rokiškio krašto muziejaus nuotraukos

2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektas Nr. LLI-313 „Įspūdinga kelionė dvarų parkais visus metus“ iš dalies finansuojamos Elėjos (Latvija), Koknesės (Latvija), Rokiškio ir Pakruojo r. savivaldybių.
Projektą finansavo Europos regioninės plėtros fondas „Interreg V-A“ pagal 2014–2020 m. Latvijos ir Lietuvos programą.
Europos regioninio plėtros fondo lėšos – 588 409,75 Eur. Bendras projekto biudžetas – 692 246,78 Eur.
Projektas prasidėjo 2018 m. kovo 1 d. ir pasibaigs 2020 m. vasario 29 d.
Šis straipsnis yra Europos regioninės plėtros fondo finansinės paramos rezultatas. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad straipsnis atspindi oficialią Europos Sąjungos nuomonę.

Užsk. nr. A19-48

 
Straipsniai panašia tema:

Kelionė Žiemgalos dvarų parkais: nuo naktinio pasivaikščiojimo po Bauskę iki „Nakties legendų“ »

Latvijos Kuoknesė lietuviams dvejopa: vieniems ji – neatrastas, kitiems – atrastas miestas »